Ocena brak

Eszeweria

Autor /Czeslawa Dodano /24.01.2012

To tego licznego rodzaju należy około 150 gatunków, wszystkie pochodzą z Meksyku. Dostępnych jest wiele gatunków. Wszystkie jednak uprawia się dla atrakcyjnej rozety mięsistych liści (które u starszych roślin rosną na długiej, raczej niezgrabnej łodydze), a także dla dzwonkowatych kwiatów, z niej się wyłaniających. Ten gatunek, Echeveria gibbiflora, kwitnie jesienią, w związku z czym potrzebuje zwiększonej ilości wody w tym okresie, a odpoczynku po okresie kwitnienia. Inne gatunki eszewerii (np. Echeveria lavii) kwitną latem, więc ich okres spoczynku przypada na jesień.

W okresie spoczynku minimalna temperatura to 7°C. Jeżeli roślina dalej kwitnie, choć nastała już zima, wyższe temperatury pomogą podtrzymać kwitnienie. W ciepłych okresach zapewnijmy dobre wietrzenie.

Hodować w pełnym słońcu i chronić przed bezpośrednim światłem, jeżeli na liściach jest woda.

Eszewerię należy podlewać stosunkowo obficie w okresie wzrostu (zwykle przypada on na lato i jesień). Przez pozostałą część roku trzeba zapewnić roślinie tylko tyle wody, by jej liście nie skurczyły się.

Rodzaj Echeveria to sukulenty, które nie potrzebują zwiększonej wilgotności.

Nawozić od czasu do czasu w okresie wzrostu i kwitnienia wysokopotasowym, płynnym nawozem dla roślln pokojowych.

Mające już mało miejsca rośliny, należy przesadzić do mieszanki na bazie gliny, zapewniającej dobry drenaż. Przesadzając - w miarę potrzeby - użyć nieco większej, glinianej doniczki.

Jasne kolory liści najlepiej utrzymują się w suchych warunkach.

GDY ZAUWAŻYSZ

Więdnięcie odbarwione liście z brązowymi kropkami, lub opadanie liści, którego przyczyną nie jest okres spoczynku, to najczęściej rezultat podlewania rośliny zbyt zimną wodą. Najlepszym rozwiązaniem będzie podlewanie eszewerii letnią wodą.

Podobne prace

Do góry