Ocena brak

Espostoa czterokolumnowa

Autor /Zenobiusz55 Dodano /24.01.2012

Ten wspaniały kaktus pochodzi z Andów i z czasem tworzy nisko rosnące kępy. Rośnie bardzo powoli. W uprawie sztucznej przyrost o 3 cm rocznie to już dużo. Nawet małe okazy są gęsto pokryte długimi, białymi, przypominającymi włosy cierniami. Wyglądają tak, jakby byty owinięte watą. Ze względu na bardzo powolny wzrost, roślina ta jest podatna na gnicie, jeżeli otrzymuje zbyt dużo wody lub jest uprawiana w chłodzie, Zakwita dopiero, gdy osiągnie wysokość 60-90 cm. Wówczas, na zwróconej do słońca części kaktusa wytwarza się pas gęstych, wełnistych włosków. W tym miejscu pojawiają się małe, białe kwiaty o niezbyt przyjemnym zapachu. Ponieważ nawet stare okazy nie zajmują wiele miejsca, warto uwzględnić espostoę w każdej kolekcji kaktusów.

Pozornie jest dość łatwa w uprawie, jednak nie znosi niskich temperatur w zimie, nawet przy ograniczonym podlewaniu. Służy jej częste wietrzenie, bez przeciągów.

Wymaga słonecznego stanowiska przez cały rok i dobrze rośnie na południowym oknie.

Wiosną i latem podlewamy obficie, pozwalając podłożu wyschnąć przed kolejnym podlaniem. Jesienią i zimą podajemy tylko tyle wody, by zapobiec zwiędnięciu rośliny. Espostoa szybko zgnije, jeśli jej podłoże będzie wilgotne przy niskich temperaturach.

Ta pochodząca z pustynnych terenów roślina lubi suche otoczenie.

W okresie wiosny i lata nawozimy regularnie co 1-2 tygodnie, stosując nawóz dla kaktusów lub odżywkę dla pomidorów, rozcieńczoną o połowę.

Najlepsze wyniki osiągniemy, stosując podłoże o dobrym drenażu, składające się w około 1/3 ze żwiru. Przesadzamy przynajmniej raz na dwa lata.

Jak wiele kaktusów pokrytych długimi włoskami, espostoę warto od czasu do czasu "wykąpać", by usunąć nagromadzony brud i kurz. Ciernie można wyczyścić, spryskując je ciepłą wodą z mydłem. Jeśli roślina jest bardzo brudna, powtarzamy zabieg po upływie pół godziny. Gdy już wyschnie, można delikatnie wyczesać jej ciernie grzebieniem lub szczotką, by poprawić jej ogólny wygląd.

Podobne prace

Do góry