Ocena brak

Eschynantus

Autor /Adam333 Dodano /22.01.2012

Ta należąca do rodziny ostrojowatych roślina ma piękne marmurkowe listowie. Jej liście są pokryte jasno i ciemnozielonymi plamkami, a ich spody są purpurowoczerwone. Od połowy lata do jesieni pojawiają się zielonkawobrązowe kwiaty o długości 3 cm.

Eschynantusa pielęgnuje się przede wszystkim ze względu na płożące listowie, które wylewa się poza krawędzie kosza. Uprawa tej epifitycznej rośliny w domu nie jest łatwa, ale mimo to warto tego spróbować.

Ta tropikalna roślina wymaga wysokich temperatur. W zimie minimum to 20°C. Przez pozostałą cześć roku postarajmy się zapewnić 24°C i więcej.

Kosz z rośliną wieszamy w miejscu, gdzie dochodzi silne, lecz niebezpośrednie światło. W gorące letnie dni, jeśli to konieczne, przenosimy ją do cienia. W jasnym świetle eschynantus zakwitnie bardziej obficie, a wzory na liściach będą wyraźniejsze.

Podlewamy obficie odwapnioną wodą. Zimą, w czasie częściowego spoczynku, podłoże powinno być zaledwie lekko wilgotne.

W okresie kwitnienia niezbędna jest wysoka wilgotność. Jeśli jednak uprawiamy tę roślinę tylko ze względu na jej atrakcyjne liście, poziom wilgotności nie jest tak istotny. W gorące dni regularnie zraszamy eschynantusa wodą pozbawioną wapnia, uzupełniając te zabiegi wietrzeniem bez przeciągów.

W okresie wzrostu, przy co drugim podlewaniu, stosujemy nawóz wysokopotasowy.

Przerośnięte okazy przesadzamy, używając łatwo przepuszczalnej ziemi na bazie torfu. Dobra będzie także mieszanka składająca się z równych części torfu i grubego piasku ogrodniczego.

Eschynantus może szybko osiągnąć zbyt duże rozmiary. Aby kontrolować jego wzrost, uszczykujemy wierzchołki pędów. Możemy też po przekwitnięciu przyciąć go do 15 cm.

GDY ZAUWAŻYSZ

Wełnowce mogą kryć się w miejscach, gdzie liść styka się z łodygą. Usuwamy je wacikiem nasączonym alkoholem metylowym lub używamy standaryzowanego środka owadobójczego. 

Mszyce zwalczamy odpowiednim insektycydem. 

Marszczenie i brązowienie młodych pąków może wskazywać na obecność roztoczy. Nie można ich zwalczyć środkami dostępnymi amatorom, więc zakażone rośliny usuwamy. 

Szara pleśń może być spowodowana słabą wentylacją i wysoką wilgotnością otoczenia. Unikamy nadmiernego podlewania, dobrze wietrzymy i natychmiast usuwamy wszelkie zwiędłe części rośliny. 

Powolny przyrost może wynikać z obecności wapnia w wodzie lub ziemi.

Do góry