Ocena brak

Epipremnum

Autor /Adam333 Dodano /23.01.2012

Sprzedaje się ją czasem pod nazwą Epipremnum, Scindapsus, Rhaphidophora lub nawet Pothos. Jeśli jednak jej nazwa gatunkowa brzmi pictus lub pictum, to trafiliśmy na tę właśnie atrakcyjną roślinę. Odmiana hodowlana "Argyraeus" ma ładne srebrzyście nakrapiane, oliwkowozielone liście. Jeśli to możliwe, wytwarzane z wiekiem korzenie powietrzne wtykamy w ziemię. Jeśli roślina ma się piąć, owijamy je wokół palika z mchem. Ta odmiana ma zwarty pokrój i jest idealna, gdy mamy mało miejsca. Pamiętajmy o uszczykiwaniu pędów, żeby pobudzić krzewienie.

W okresie wzrostu potrzebuje wysokich temperatur w zakresie 20-30°C. Jeżeli w zimie nie możemy zapewnić jej odpowiedniego poziomu światła, roślina powinna przetrwać przy minimalnej temperaturze 15°C w nocy.

Konieczne jest niebezpośrednie, jasne światło. Przy słabym oświetleniu zbledną wzory na liściach.

Powierzchnia podłoża powinna przeschnąć, zanim znów obficie podlejemy roślinę. Ziemia musi być zawsze lekko wilgotna.

Epipremnum wymaga dużo wilgoci. W mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem konieczne jest częste zraszanie. W zimie, jeśli temperatury są niskie, zaprzestańmy zraszania, gdyż może wywołać gnicie. Zwiększamy wilgotność za pomocą nawilżacza powietrza lub stawiamy koło rośliny miseczkę z wodą.

Ukorzenione okazy nawozimy raz w sezonie, standaryzowanym nawozem. Jeśli chcemy, by roślina szybko przyrosła, stosujemy zalecane stężenie nawozu. Jeżeli jest zbyt wybujała, redukujemy stężenie do połowy.

Przesadzamy epipremnum tylko w razie konieczności, gdyż lubi ono za ciasne doniczki. Stosujemy standaryzowane podłoże gliniaste lub torfowe. To ostatnie jest lżejsze i lepiej nadaje się dla roślin w wiszących koszach.

Podłoże torfowe bardzo szybko wysycha. Jeżeli tak się już stanie, należy dokładnie ugnieść palcami ziemię w doniczce. Następnie podlewamy roślinę, wstawiając doniczkę do wiadra z wodą. Pozostawiamy ją potem na kilka godzin do odcieknięcia.

GDY ZAUWAŻYSZ

Brzegi liści wysychają - jeśli wokół rośliny jest zbyt sucho albo jeśli została ona wystawiona na opary gazu lub oleju z kuchenki. 

Dolne liście obumierają - w sposób naturalny. Usuwamy je, kiedy zżółkną. 

Zgnilizna łodygi - może wystąpić przy nadmiernym podlewaniu. Objawem są brązowe, opadające liście.

Do góry