Ocena brak

Epimedium

Autor /WalterMelon Dodano /17.01.2012

Do rodzaju Epimedium należy dwadzieścia gatunków roślin, które występują wumiarkowanie ciepłych regionach Europy. Epimedium najlepiej rośnie w miejscach zacienionych, sukcesywnie pokrywając podłoże swoimi pędami i liśćmi. Roślinę tę można sadzić również w ogródkach skalnych i na cienistych rabatach. Z długiej łukowatej łodygi zwisają bardzo delikatne kwiaty. Mogą one być koloru białego, żółtego, czerwonego lub purpurowego. Urokliwe kwiaty niezbyt długo zdobią rośliny, ale piękne ząbkowane liście decydują o uroku epimediów.

Jednym z bardziej interesujących gatunków jest epimedium wielkokwiatowe (E.grandiflorum), a zwłaszcza odmiana 'Rose Queen', która odznacza się bardzo dużymi liśćmi. Cechą charakterystyczną epimedium czerwonego (E. x rubrum) są czerwonawe, nakrapiane liście. Interesującym ulistnieniem i delikatnymi, dzwonkowatymi kwiatami w kolorze żółtym odznacza się epimedium pstre (E. x versicolor). Wiosną jego liście są czerwone i dopiero później przebarwiają się na zielono. Jedną z odmian tego epimwdium jest 'Sulphureum' o siarkowożółtych kwiatach. Jeszcze inny gatunek - Epimedium perraldianum jest idealną rośliną okrywową.

Epimedium preferuje gleby próchnicze, od średnio suchych do wilgotnych. Podłoże może być nawet lekko gliniaste.

Rośliny są mrozoodporne. Przed przymrozkami chronimy młode epimedia.

Wiosną możemy usunąć z pędów epimedium suche liście lub rośliny przyciąć. Zabieg ten pozytywnie wpłynie zarówno na kwiaty, jak i na nowo pojawiające się liście.

Rozmnażamy przez podział na początku września. Pozyskane kępki na stałe miejsca wysadzamy w sierpniu, za rok.

Do góry