Ocena brak

Eonium drzewiaste

Autor /Czeslawa Dodano /24.01.2012

Jako typowy przedstawiciel rodziny gruboszowatych, A.arboreum posiada nieliczne gałęzie i jest krzaczastym sukulentem. Pochodzi z Maroka, ale występuje także i w innych rejonach Morza Śródziemnego. Jego nagie łodygi o surowym wyglądzie zakończone są rozetkami jasnozielonych, zatrzymujących wodę liści. Szerokość każdej rozetki sięgać może nawet 20 cm. Aeonium uprawiane wewnątrz domu nie zakwitnie zbyt okazale, toteż latem umieśćmy je na zewnątrz, jeśli chcemy, by wypuściło kwiaty. Będą się one rozwijały od późnej zimy do wczesnej wiosny. Duże głowy jasnozłotych kwiatów wyrosną na zakończeniach gałęzi. Ich pojawienie się oznacza, że łodyga wkrótce obumrze. Pamiętajmy, że usuwanie szypułek kwiatów może opóźnić ten proces. Roślina wytwarza jednak tak wiele odrostów, że przeniesienie eonium rzadko bywa trudne.

Eonium potrzebuje dobrze wentylowanego miejsca z minimalną temperaturą lO°C. W umiarkowanym klimacie (np. w Polsce) można je uprawiać na zewnątrz przez cały rok. Dla szybkiego wzrostu wymaga co najmniej l3°C, zniesie nawet 21°C.

Ustawiajmy eonium w pełnym słońcu. Odmiana 'Atropurpureum' potrzebuje mocnego światła.

Latem podlewajmy bardzo obficie, pozwalając kompostowi wyschnąć przed kolejnym podlewaniem. Zimą utrzymujmy go prawie suchym, lecz tak by nie wysechł.

Jak większość sukulentów nie potrzebuje zwiększonej wilgotności.

W okresie wzrostu należy nawozić rozwinięte rośliny nawozem dla roślin doniczkowych.

Przesadzajmy zagęszczone okazy na wiosnę. Zastosujmy łatwo przepuszczalną mieszankę albo równe części ziemi ilastej, piasku ogrodniczego i wermikulitu. Ten składnik jest krzemianem pochodzenia wulkanicznego, mieszanką aluminium, żelaza i magnezu, który rozszerza się pod wpływem ciepła. Powoduje zatrzymywanie powietrza w środowisku rośliny, podczas gdy ił nadaje jej stabilność.

Purpurowo liściaste A.arboreum 'Atropurpureum' stanowi bardzo atrakcyjny dodatek do każdej kolekcji sukulentów. Można je użyć jako substytutu drzewa w miniaturowych ogrodach.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mszyce najczęściej atakują eonium. Wybierz insektycyd ostrożnie, ponieważ gruboszowate są wrażliwe na malation. Produkty na bazie pyretrum są zwykle najlepsze.

Podobne prace

Do góry