Ocena brak

ENTERPRISE - okręt

Autor /pinokio Dodano /23.02.2011

Najsławniejszy lotniskowiec amery­kańskiej marynarki wojennej, brał udział w niemalże wszystkich naj­ważniejszych operacjach bojowych na Pacyfiku. Zwodowany został 3 października 1936 r. w stoczni Newport News. W czasie ataku ja­pońskiego na *Pearl Harbor w gru­dniu 1941 r. uniknął zagłady, gdyż wcześniej wyszedł z ładunkiem sa­molotów myśliwskich dla bazy na wyspie Wake. W chwili nalotu po­wracał do Pearl Harbor i jego sa­moloty zdążyły wziąć udział w ostatniej fazie bitwy. W kwietniu 1942 r. osłaniał lotni­skowiec *Hornet, z którego wy­startowały bombowce *B-25 do pierwszego nalotu na Tokio i 3 inne miasta japońskie. W czasie bitwy o *Midway w czerwcu 1942 r. sa­moloty z Enterprise (i Yorktowń) za­topiły japońskie lotniskowce *Kaga i Soryu oraz zadały śmiertelne ciosy flagowemu lotniskowcowi *Akagi i drugiemu lotniskowcowi Hiryu.

24 sierpnia 1942 r. podczas bitwy u wschodnich Wysp Salomo­na Enterprise został trafiony bombą, której wybuch wywołał gwałtowny pożar, ugaszony dopiero po wielu godzinach. Okręt mógł jednak o własnych siłach dotrzeć do portu w Pearl Harbor, gdzie przeszedł dwumiesięczny remont.

Powrócił do akcji w bitwie koło wysp *Santa Cruz w październiku 1942 r., ale ponownie został trafiony japoń­skimi bombami. Nie naprawiono je­szcze wszystkich uszkodzeń, gdy 11 listopada wyruszył do rejonu *Guadalcanalu, aby odeprzeć japoń­ską flotę; pozostał jedynym amery­kańskim lotniskowcem, a w jego hangarach było tylko 18 samolotów. 13 listopada 1942 r. samoloty startu­jące z jego pokładu zatopiły uszko­dzony wcześniej japoński pancernik Hm, a samoloty przeniesione czaso­wo na ląd i startujące z lotniska Henderson Field zatopiły lub uszkodziły wiele innych jednostek. Od końca 1943 r. Enterprise znajdo­wał się w awangardzie sił biorących udział w operacjach w pobliżu wysp Gilberta, Kwajalein, Truk, Nowej Gwinei (Hollandia), Palau, *lwodzima i *Saipan. W czerwcu 1944 r. walczył na Morzu *Filipiń-skim, a w październiku w zatoce *Leyte. W czasie inwazji na *Okinawę w kwietniu 1945 r., po dwukrotnym trafieniu przez samolo­ty *kamikaze, odniósł bardzo ciężkie uszkodzenia.

Musiał powrócić do Stanów Zjednoczonych, aby poddać się gruntownemu remontowi i tam zastał go koniec wojny. We wrześniu 1958 r. został oddany na złom.

 

DANE TAKTYCZNO-TECHNICZNE

wyporność 19 900 t

długość 246,7 m

szerokość 25,4 m

prędkość 34 węzły

8 dział przeciwlotniczych (8x1) kał. 127 mm

16 dział przeciwlotniczych kal. 28 mm

24 najcięższe karabiny maszynowe kal. 13 mm

100 samolotów

Podobne prace

Do góry