Ocena brak

Elementy analizy papierów wartościowych

Autor /Paulinxd Dodano /29.03.2013

W procesie analizy papierów wartościowych rozważane są zarówno czynniki jakościowe, jak i ilościowe. Termin czynniki jakościowe odnosi się do informacji subiektywnych, opisujących takie zmienne jak jakość zarządzania czy wyniki projektów badawczo-rozwojowych, ale także do prognoz danych ilościowych takich jak zyski i dywidendy. Termin czynniki ilościowe odnosi się do historycznych danych liczbowych dotyczących gospodarki i rynków finansowych lub spółek, np. sprawozdań finansowych lub innych źródeł.

Dane ilościowe wydają się obiektywne, jednakże należy zauważyć, iż metody ustalania wielkości zamieszczanych w sprawozdaniach finansowych często zależą od wielu subiektywnych założeń. Przedstawienie czynników jakościowych w postaci liczbowej nie zmienia faktu, że dane te są subiektywne. Dane, które wykorzystuje analityk w celu podjęcia decyzji, często traktowane są jako rozkład prawdopodobieństwa, a nie jako pojedyncze szacunki (choć lak są one zwykle przedstawiane).

Praca analityka polega na określeniu rozkładu prawdopodobieństwa. Fakt, że prognozy czy inne dane są czynnikami jakościowymi i subiektywnymi w swej naturze, nie oznacza, że nie mogą one być użyteczne czy wręcz decydujące dla procesu wyceny - ich natura podkreśla jedynie czynnik niepewności oraz konieczność uwzględniania go w analizie.

Podobne prace

Do góry