Ocena brak

Ekologia - Modernizacja elektrociepłowni

Autor /Lucjan Dodano /06.10.2011

Mniej paliwa - więcej mocy. Większość bloków energetycznych zainstalowanych w polskich elektrowniach liczy sobie po 15 - 20 lat, sporo jest jeszcze starszych. Rozpoczął się czas remontów i modernizacji. Zaczęto wymieniać pierwotny układ przepływowy części niskoprężnej turbiny na nowoczesne ołopatkowanie z najnowszymi profilami oraz nowym wylotem. Dało to polepszenie sprawności termodynamicznej turbiny oraz zwiększenie mocy elektrycznej. Wiąże się też z tym zmniejszenie emisji do atmosfery substancji szkodliwych oraz zmniejszenie zużycia paliwa i obniżenie ilości popiołu i żużla. W efekcie oznacza to roczne zmniejszenie zużycia węgla brunatnego o około 90 000 ton, obniżenie ilości popiołu i emisji pyłów o około 9200 ton i obniżenie emisji SO2 do atmosfery o 700 ton.

Tak więc korzyści z modernizacji odnosi zarówno sama elektrownia, jak i jej otoczenie. Ogrzewanie Śląska w głównej mierze oparte jest w dużym stopniu na systemach ciepłowniczych zasilanych przez duże ciepłownie, elektrociepłownie i dostosowywanie do tego elektrownie. Już teraz na tym terenie moc zainstalowana tutaj jest dwukrotnie wyższa niż realne zapotrzebowanie, a rynek ciepła w Zagłębiu i na Śląsku kurczy się z roku na rok. Obecni odbiorcy zmniejszają swoje potrzeby na skutek działań energooszczędnych, a nowi w zasadzie się nie pojawiają na skutek zaprzestania rozwoju budownictwa wielorodzinnego. Obecnie wdraża się w życie możliwości pozytywnego i oszczędnego wykorzystania ciepła przez zakłady i osoby fizyczne.

Budynki mieszkalne są ocieplane co powoduje zmniejszenie zużycia energii cieplnej, a tym samym zmniejszenie produkcji. Obecnie wiele zakładów decyduje się na reorganizację sprzętu i urządzeń dających większe korzyści i możliwości wykorzystanie produktów potrzebnych do wytworzenia ciepła. Częściej stosuje rozwiązanie proekologiczne mające na celu poprawienie obecnego środowiska naturalnego.

Podobne prace

Do góry