Ocena brak

Echmea wstęgowata

Autor /Manfred Dodano /20.01.2012

Rośliny z rodzaju Aechmea należą do licznej rodziny Bromeliaceae (ananasowate), obejmującej ok. 1400 gatunków, i są blisko spokrewnione z ananasem. Większość ananasowatych to epifity, które w przyrodzie osiedlają się na innych roślinach, zwykle na drzewach, służących im za podporę. Rosną w zagłębieniach kory i pobierają wodę z opadów oraz składniki pokarmowe z gromadzących się tam i rozkładających resztek organicznych. W domu mogą być uprawiane w zwykły sposób w ziemi lub - przytwierdzone do kawałka kory jako dekoracja wisząca. 

A.fasciata pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie została odkryta w 1826 r. Ich grube, skórzaste liście formują u nasady zbiornik, tzw. "wazon". Na spodniej stronie ząbkowato zakończonych liści echmei znajdują się srebrne pasy. Ich wierzch ma barwę zieloną ze srebrnym cętkowaniem. Echmea jak inne ananasowate, kwitnie tylko raz. W sierpniu co najmniej pięcioletnie rośliny wypuszczają z "wazonu" długą łodygę z cebulowatym kwiatem, który kwitnie przez wiele miesięcy. Różowy kwiat składa się z poszarpanych płatków, spomiędzy których wyłaniają się delikatne, krótko żyjące kwiatuszki. Po przekwitnięciu rozeta rośliny powoli kurczy się i obumiera, a u jej podstawy powstają co najmniej 2, a czasem 3 młode rozety. W końcu obumarłą roślinę mateczną usuwa się, a młode rozety oddziela się i sadzi osobno do doniczek.

W stadium początkowym roślina, by zakwitnąć, potrzebuje wysokiej temperatury, czyli ponad 23°C. Gdy już zakwitnie, średnia temperatura od 15 do 20°C wystarcz, by utrzymać ją w dobrej kondycji. W zimie najlepsze sa temperatury od 12 do 18°C.

Latem echmea powinna być umieszczana z dala od słońca, które może poparzyć jej liście.

Ziemia w doniczce zimą powinna być stale wilgotna, ale nie wolno podlewać rośliny wtedy zbyt obficie, czyli tak, jak należy to czynić w okresie letnim.

Echmea wymaga umiarkowanej wilgotności. Latem jej liście powinny być codziennie zraszane.

Nawozić nawozem potasowym, co każde trzecie podlewanie, od późnej wiosny do wczesnej jesieni.

System korzeni echmei jest dobrze rozwinięty. Roślinę przesadzać tylko wtedy, gdy korzenie całkowicie wypełnią doniczkę. Użyć donic średniej wielkości z pół na pół torfu i gruboziarnistego piasku.

"Wazon" należy opróżniać i napełniać wodą co dwa miesiące. W okresie wzrostu, w miejsce czystej wody, warto użyć rozpuszczonego nawozu.

PRAKTYCZNA RADA

Aby zrobić drzewko ananasowe należy:  

Suchą gałąź o ciekawym kształcie umieścić w doniczce i zalać cementem.Obłożyć ziemią i kamyczkami. 

Wyjąć roślinę z doniczki i przymocować drucikiem do jej korzeni kępki mchu. 

Przygotować zagłębienie w gałęzi, czyli zdjąć z niej korę i umieścić tam roślinę. 

Zwilżać mech, dopóki echmea mocno się nie zakorzeni.

COŚ JEST ŹLE

1) Rozeta lub pęd kwiatowy gnije.Za dużo wody i zbyt niska temperatura. Usuń wodę z rozety i przesusz ziemię. Przenieś roślinę w cieplejsze, bardziej przewiewne miejsce.

2) Liście podsychają.Zbyt gorąco i za sucho. Podlewaj roślinę i sprawdź czy jest woda w lejku rozety. Zraszaj roślinę, możliwie wodą deszczową.

3) Liście zniekształcone i lepkie, z zielonymi owadami.Mszyce. Zastosuj pyretrum lub insektycyd systemiczny.

4) Liście marszczą się i obumierają po przekwitnięciu.Liście marszczą się i obumierają po przekwitnięciu.

5) Kwiatostan i pęd kwiatostanowy usycha i staje się brudnoróżowy.Zbyt zimno. Przenieś w cieplejsze miejsce. Kwiatostan wykazuje takie objawy normalnie po 7-8 tyg. kwitnienia.

Podobne prace

Do góry