Ocena brak

Echinopsis "Holly Gate"

Autor /Zenobiusz55 Dodano /24.01.2012

Echinopsis 'Holly Gate' jest mieszańcem, powstałym w drodze naturalnego zapylenia krzyżowego pomiędzy różnymi gatunkami Echinopsis. W związku z tym różne okazy mogą różnić się pod względem barwy kwiatów i rozmiarów. Wszystkie jednak są kuliste, a z wiekiem ich kształt staje się coraz bardziej cylindryczny. Trąbkowate kwiaty, długości do 15 cm, pojawiają się w połowie lata, Mogą być białe, żółte, różowe lub czerwone. Łodyga rośliny jest usiana małymi, cienkimi i kłującymi cierniami.

W zimie zapewniamy przynajmniej 4-6°C, by mieć pewność, że roślina zakwitnie. Przez Krótki okres kaktus wytrzyma temperaturę rzędu 2°C. W lecie echinopsis preferuje ciepło.

Odpowiednie jest jasne, bezpośrednie, jak i niebezpośrednie światło.

W okresie wzrostu - wiosną i latem - obficie podlewamy echinopsis, kiedy wyschnie podłoże w doniczce W zimie powinno być ono bardzo suche. Podajemy wodę tylko wówczas, gdy występują wysokie temperatury. Pamiętajmy, że nadmiar ciepła zahamuje produkcję kwiatów kolejnego lata.

W gorące dni można wczesnym rankiem lekko zrosić echinopsis, co będzie symulacją opadów rosy na pustyni. Z zasady jednak roślina nie wymaga zraszania.

W okresie wzrostu nawozimy raz w miesiącu standaryzowanym nawozem dla kaktusów.

Pod koniec wiosny należy bardzo ostrożnie przesadzić tego kaktusa do ziemi torfowej z dodatkiem około 1/3 masy żwiru ogrodniczego. Niezbędne jest łatwo przepuszczalne podłoże. Ponieważ roślina płytko się ukorzenia, musimy posadzić ją w niezbyt głębokim naczyniu.

Nasadę kaktusa obsypujemy wokół żwirem. Małe odrosty łatwo się ukorzeniają. Odcinamy je od rośliny matecznej czystym nożem. Pozwalamy miejscu po cięciu przeschnąć przez dzień lub dwa, po czym wkładamy odrost do doniczki pełnej zwilżonej ziemi. Stawiamy w cieple, z dala od bezpośredniego słońca i staramy się, by podłoże było tylko lekko wilgotne.

GDY ZAUWAŻYSZ

Insektycydy Wiele kaktusów źle reaguje na insektycydy, więc sięgamy po nie w ostateczności. 

Wełnowce kryją się po między cierniami i trudno je zwalczyć, gdyż są chronione przez białą, woskową osłonkę. Widoczne szkodniki można usunąć pałeczką higieniczną nasączoną denaturatem. Jeśli to nie poskutkuje, stosujemy insektycyd systemiczny. 

Wełnowce korzeniowe wysysają sok z korzeni. Nasączamy wtedy podłoże roztworem insektycydu systemicznego. Przed jego zastosowaniem należy zwilżyć korzenie rośliny.

Podobne prace

Do góry