Ocena brak

Dzwonek szerokolistny

Autor /WalterMelon Dodano /17.01.2012

Opadające błękitne kwiaty dzwonków to jeden z najbardziej charakterystycznych znaków lata. Rośliny te są cenną ozdobą ogrodu każdych rozmiarów. Nazwa C.latifolia oznacza dzwonek o szerokich liściach. Są one owalne i mają sercowatą nasadę. Ich rozmiary są coraz mniejsze w miarę zbliżania się do szczytu pędu. Liście oraz łodygi są lekko owłosione. Z kątów liściowych (miejsc, gdzie liść łączy się z łodygą), wzdłuż górnej części pędów, wyrastają charakterystyczne dzwonkowate kwiaty w formie kłosa. Chociaż niektóre zwisają w dół, większość skierowana jest do góry, więc można w pełni je podziwiać.

Tworzą wysokie, wyraziste błękitne kłosy. W naturze Campanula latifolia rośnie czasem w sposób niepohamowany, ale odmiany uprawne można bezpiecznie sadzić w ogrodzie. Te wysokie rośliny najlepiej umieszczać od środka ku tyłowi rabaty, zależnie od jej rozmiarów. Każda roślina tworzy sporą kępę, więc czasem wystarczy tylko jeden okaz. Jeśli jednak mamy dużo miejsca, lepiej będą wyglądały kępy trzech roślin. Oprócz uprawianych powszechnie błękitnych gatunków dostępne są też formy o innych barwach. Jest kilka odmian białych, w tym: 'Alba', 'White Ladies'. C.l. 'Brantwood' jest jedną z najładniejszych form, natomiast 'Gloaming' ma nieco przydymioną błękitną barwę.

Wysadzamy wiosną albo jesienią, gdy pogoda jest sprzyjająca. Rośliny w pojemnikach można wystawić na dwór później, jeśli tylko dobrze je podlewamy i chronimy przed silnym słońcem.

Może rosnąć w pełnym słońcu lub lekkim cieniu. Białe formy wyglądają wspaniale, gdy jaśnieją w cieniu rosnących po obu stronach krzewów.

Nie ma potrzeby, by podlewać te rośliny, chyba że przez dłuższy czas nie padał deszcz.

Wyrośnie prawie w każdej glebie, jeśli tylko jest ona łatwo przepuszczalna i niezbyt ciężka.

Ten gatunek dzwonka jest całkowicie odporny na mróz. Dlatego też nie wymaga żadnej osłony na okres zimy.

Roślinę warto podeprzeć wysokimi tyczkami (jak np. groch), chyba że rośnie w osłoniętym miejscu.

Najprostszą metodą rozmnażania rośliny jest podział. Można je także wysiewać, ale pamiętajmy, że poza odmianą 'Brantwood' nazwane formy rzadko udają się z nasion.

Podobne prace

Do góry