Ocena brak
Dzwonek równolistny
C.isophylla należy do grupy wieloletnich roślin zielonych, często sadzonych na obrzeżach ogródków skalnych. Rodzina Campanulaceae, której jest członkiem, zawiera 250 gatunków, pochodzących głównie z północnych wybrzeży Morza Śródziemnego. Niektóre z nich występują w stanie dzikim w rejonach położonych dalej na północ. C.isophylla jest dobrą, kwitnącą obficie latem rośliną z północnych Włoch. Ta zawsze zielona, płożąca bylina nadaje się do koszy i innych pojemników stojących na dworze, a także jako roślina okrywowa do ogrody Odmianę Campanula isophylla 'Kristal' można hodować z nasion. Różni się ona od innych większymi kwiatami oraz zgrabniejszym pokrojem. Od czerwca do października dzwonek pównolistny wytwarza na zwisających łodygach kwiaty: białe (C.isophylla 'Alba' oraz C.isophylla 'Kristal White') lub bladoniebieskie (C.isophylla, C.isophylla 'Kristal Blue' albo C.isophylla 'Mayi').
Roślina wytrzyma chłód do 5°C. Najlepiej posadzić ją na zewnątrz, gdy miną już mrozy, lub na chłodnej werandzie. Przy temperaturach powyżej 22°C koniecznie musimy zapewnić wietrzenie, bez przeciągów. Dzwonki zimujemy w miejscu dobrze zabezpieczonym przed mrozem, w temperaturze 8°C. Nasiona 'Kristal' kiełkują przy 15-21°C.
Ustawiamy w jasnym miejscu. W słabym roślina ma mniej kwiatów. Nasiona do wykiełkowania potrzebują światła.
W czasie kwitnienia codziennie obficie podlewamy roślinę. W czasie upałów może zajść potrzeba podlewania nawet kilka razy na dzień, jednak wtedy, gdy powierzchnia podłoża zaczyna już wysychać. w okresie spoczynku, podajemy tylko tyle wody, by liście nie zwiędły.
Poziom wilgotności nie ma znaczenia dla tej rośliny.
Podczas wzrostu nawozimy co miesiąc, nawozem o stężeniu 50%. Nie nawozimy w okresie spoczynku.
Przesadzamy wiosną, do ziemi torfowej lub gliniastej (w wiszącym koszu używamy torfu). Co dwa lata dzielimy rośliny. Gdy zaczną rosnąć, uszczykujemy końce pędów, by pobudzić krzewienie. Siejemy w styczniu albo lutym, na powierzchni torfowej mieszanki ukorzeniającej.
Po przekwitnięciu z podstawy starych łodyg wyrastają nowe pędy. Przytnij stary przyrost i przezimuj roślinę. Usuwanie martwych kwiatów przedłuży kwitnienie.
COŚ JEST ŹLE
1) Liście żółkną.Za małoświatła lub wymaga nawożenia. Jeśli stoi w miejscu cienistym, przenieś w lepiej oświetlone. Regularnie zasilaj.
2) Liście zażółcone i opadają, pajęczyna na spodzie.Przędziorki. Zastosuj derris, malation lub insektycyd systemiczny. Zwiększ wilgotność powietrza.
3) Roślina wycieńczona, brak kwitnienia.Zbyt gorąco i duszno. Przestaw w miejsce chłodniejsze i lepiej przewietrzane.
4) Liście żółte, suche i skurczone. Kwiaty obumierają.Za sucho. Podlewaj systematycznie.
5) Łodygi gniją u podstawy.Zbyt wilgotno. Przesusz ziemię, dopuki roślina nie ozdrowieje.
6) Brak przyrostów, liście obumierają.Za zimno. Przenieś w cieplejsze miejsce.
7) Pąki kwiatowe nie otwierają się i obumierają.Zbyt wilgotno i zimno. Przestaw w cieplejsze miejsce i pozwól przeschnąć, dopuki nie wydobrzeje.
8) Liście czernieją.Przymrozek na wiosnę lub w jesieni.