Ocena brak

Dzwonek pokrzywolistny

Autor /Tymon Dodano /13.01.2012

Wygląd: Roślina trwała, do 1 m wysokości, z grubym korzeniem w kształcie buraka. Nie rozgałęziona, skrętolegle ulistniona łodyga jest prosto wzniesiona, ostro kanciasta i sztywno owłosiona. Dolne liście mają długie ogonki, mniej więcej dwa razy dłuższe niż sercowato-jajowata blaszka; górne liście są siedzące, jajowato-lanceto-wate do lancetowatych. Wszystkie liście są podobne do pokrzywy, szorstko owłosione i grubo podwójnie piłkowane. Niebieskofioletowe lub jasnoniebieskie, wielkie, promieniste, dzwonkowate kwiaty mają krótkie szypułki i wyrastają pojedynczo albo po trzy w pachwinach górnych liści łodygowych, zebrane w szczytowe grono.

Każda szypułka ma u nasady dwa podkwiatki. Kielich rurkowato zrośnięty, górny, pięć działek kielicha - jajowatych, podłużnych, spiczastych, odgiętych w tył, na brzegu kosmatych, w każdej zatoce kielicha z wystającym fałdem. Korona kwiatu dzwonkowato lejkowata, do 4 cm długości, z pięcioma jajowatymi i orzęsionymi działkami. Pręcików pięć, wolnych; nitki pręcików u nasady nieco rozszerzone i owłosione. Zalążnia dolna, szyjka owłosiona. Torebka okrąg-ława, otwierająca się bocznymi porami.  

Siedlisko: Często w zaroślach i świetlistych lasach, na skraju winnic, na miejscach zakrzewionych i kamienistych; aż do przedgórza Alp.

Rozmieszczenie: Prawie cała Europa.

Okres kwitnienia: Od lipca do września.

Zastosowanie: Liście dają dobrą jarzynę, gotowane korzenie - sałatkę. Roślina ta uchodziła dawniej za zioło lecznicze stosowane przeciw bólom gardła.

Uwagi ogólne: Podobnie smaczne i popularne są:

dzwonek rapunkuł (Campanula rapunculus), ogrodowy

dzwonek średni (C. medium),

dzwonek szczeciniasty (C. trachelium),

dzwonek brzoskwiniolistny (C. persicifolia),

dzwonek alpejski (C. alpina),

dzwonek szerokolistny [C. latifolis).

Podobne prace

Do góry