Ocena brak

Dzwonek karpacki

Autor /WalterMelon Dodano /17.01.2012

Dzwonki karpackie należą do szczególnie odpornych i mało wymagających bylin sadzonych w alpinariach. Charakteryzują się dość długim okresem kwitnienia, a ich atrakcyjność polega też na tym, że kwitną od lipca do września, kiedy większość skalniaków powoli zaczyna więdnąć. Dzwonki karpackie mogą występować w różnych kolorach bieli, błękitu i purpury. Sercowate liście ładnie komponują się z kwiatami o dzwonkowatym lub miseczkowatym kształcie. Dzwonki karpackie to tak atrakcyjne rośliny, że wuhodowano już bardzo wiele ich odmian. Oto niektóre z nich:

  'Blaumeinse' - bladoniebieskie kwiaty;

  'Blue Clips' - kwiaty w kolorze ostrego błękitu;

  'Spechmeise', 'Isabel', 'Karl Foester' - ciemnoniebieskie;

  'Riverslea' - błękit z domieszką purpury;

  'Alba', White Clips', 'Snoedrift', 'Bresingham White' i 'Hannah' - odmiany białe.

Największym zagrożeniem dla dzwonków są pomrowy, które trzeba regularnie usuwać.

Rozmnażamy z nasion wysianych od lutego do czerwca. Możemy też odrywać od dojrzałych okazów sadzonki lub pikować do donic małe części roślin.

Ta krzyżówka dzwonka wywodzi się z Karpat - gór o surowym klimacie, gdzie tworzy wiecznie zielone kępy. Świetnie nadaje się do chłodnych pomieszczeń i dobrze wygląda w wiszących koszach. Można nim obsadzać wieksze połacie ziemi, tworząc rodzaj kobierca lub hodować w pojemnikach na zewnątrz. Rozmnażając mieszańca F1 (pierwszego pokolenia) z wiecznotrwałego dzwonka karpackiego, otrzymamy średnio wytrzymałą jednoroczną roślinę, która kwitnie w tym samym roku. Krzyżówki mają większe kwiaty i bardziej zwarty pokrój niż czyste gatunki. Można dostać nasiona odmian ciemno i jasnoniebieskich oraz białych. Mieszańce mają kwiaty białe ('Bressingham White'), bladoniebieske ('Turbinata') lub ciemnofioletowe ('Jewel'), osadzone na pędach długości około 10 cm. Kwitną od maja do września.

Dzwonek karpacki wytrzymuje temperatury do 5°C i świetnie nadaje się na chłodne werandy. Wewnątrz domu minimalna temperatura w nocy powinna wynosić 10°C, w ciągu dnia optymalna to 15°C. Jeśli temperatura jest wyższa niż 22°C, należy zapewnić dobrą wentylację i unikać przeciągów. Zimującym roślinom odpowiada temperatura około 8°C. Nasiona mieszańca F1 kiełkują w temperaturze od 15 do 21°C.

Chrońmy roślinę przed bezpośrednim słońcem w upalne miesiące. Poza nimi dzwonek lubi dużo światła, gdyż inaczej słabiej kwitnie. Światło potrzebne jest także kiełkującym nasionom.

W czasie kwitnienia roślina potrzebuje dużo wody. W upalne lato trzeba ją podlewać nawet kilka razy dziennie. W okresie spoczynku podlewamy tylko tyle, by zapobiec więdnięciu liści.

Roślina toleruje suche powietrze, jeśli zapewnimy właściwą ilość wody, temperaturę i wentylację.

W okresie wzrostu nawozimy raz na miesiąc 50% nawozem dla roślin doniczkowych. W pozostałych okresach nie dożywiamy.

Przesadzamy wiosną. Co dwa lata dzwonek trzeba podzielić lub posadzić wyhodowane z nasion sadzonki. Kiedy zaczyna ponownie rosnąć, usuwamy końcówki pędów, by pobudzić krzewienie i kwitnienie. Aby zakwitł w maju, nasiona wysiewamy w lutym do ziemi na bazie torfu.

Gdy dzwonek przestaje kwitnąć, na niższych częściach starych łodyg pojawiają się młode pędy. Usuwamy brzydko wyglądające liście, a całą roślinę na zimę mocno przycinamy.

Podobne prace

Do góry