Ocena brak

Dziurawiec zwyczajny

Autor /Florenty909 Dodano /13.01.2012

Wygląd: Roślina wieloletnia, prosto wzniesiona i rozgałęziona, o wysokości od 30 do ponad 60 centymetrów. Łodyga z rdzeniem, ku szczytowi gruczołowata, z 2 wyraźnymi, podłużnymi liniami. Liście szerokoja-jowate lub podłużno-owalne do równowąskich są przejrzyście punktowane. Kwiaty 2-3 cm szerokości, złotożółte, z podłużnymi, ostrymi działkami kielicha, które w porze kwitnienia osiągają podwójną długość zalążni.  

Siedlisko: Świetliste lasy, łąki, ugory, zarośla, murawy ciepłolubne i ubogie.

Rozmieszczenie: Cała Europa; w Polsce pospolity na niżu i w górach po regiel dolny.

Okres kwitnienia: Od czerwca do sierpnia.

Uwagi ogólne: Roztarte kwiaty barwią się na ciemnoczerwono.

Substancje zawarte w roślinie: Hiperycyna, czerwony barwnik i substancja zwiększająca wrażliwość na światło (powoduje zwiększenie wrażliwości komórek skóry na światło, u pasących się zwierząt powoduje tak zwaną chorobę świetlną), olejki eteryczne, garbniki, rutyna, kwercetyna, cholina, flawony.

Zastosowanie i działanie: Wewnętrznie, środek uspokajający, szczególnie przy depresjach okresu przekwitania; zaburzenia hormonalne (bolesne miesiączki). Zewnętrznie, wypróbowany olejek do wcierania przy zranieniach, oparzeniach, odmrożeniach, nerwobólach, reumatyzmie.

Przyrządzanie i stosowanie: Cała roślina (Her-ba Hypericl): 1 LH jako napar; olejek dziuraw-cowy (olejek czerwony): około 600-700 g oczyszczonych kwiatów (Flores Hyperici recentes) z 1 I na zimno wytłoczonego oleju słonecznikowego wystawić na słońce na 4 tygodnie w białej butelce szklanej. Jako środek w chorobach dróg żółciowych: zażywać 1/2 LH. WLH: Hypericum perforatum (cała świeża, kwitnąca roślina); spagyrik.

Termin zbioru: Od czerwca do września

Podobne prace

Do góry