Ocena brak

Dzbanecznik

Autor /Adam333 Dodano /22.01.2012

Owadożerny dzbanecznik jest epifitem i wydaje niepozorne kwiaty. Ma też czerwono-zielone pułapki na owady, wypełnione płynem. W miarę starzenia się pułapki, jej pokrywka podnosi się, a z wnętrza dzbanuszka wydobywa się zapach przyciągający owady. Gdy tylko znajdą się one na brzegu pułapki, ześlizgują się do jej środka, gdzie giną i zostają strawione przez roślinę, która żywi się białkiem z ich rozkładających się ciał. Najlepiej uprawiać dzbanecznik w wyłożonej płytkami oranżerii, gdzie można zwiększać wilgotność, zwilżając podłogę wodą.

Minimalna, nocna temperatura powinna przez cały rok wynosić 11°C. Roślina potrzebuje chłodnych warunków w nocy także latem. W zimie zakres temperatur dziennych powinien wynosić 18-22°C, a w lecie - 22-35°C. Nasiona potrzebują do wykiełkowania 27-30°C

Ustawiamy z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Jego brak zmniejsza zabarwienie pułapek.

Inaczej niż wiele roślin owadożernych, dzbanecznik podlewamy od góry i nigdy nie stawiamy go w wodzie, gdyż grozi to zgniciem korzeni. Podczas wzrostu podlewamy obficie, wodą bez wapnia. Podłoże musi być wilgotne, lecz nie przemoczone.

Rozwój dzbanuszków zależy od poziomu wilgotności. Zraszamy roślinę wodą 3-4 razy dziennie, zwilżamy podłogę w pomieszczeniu i stawiamy w pobliżu duże naczynie z wodą. Nasiona i sadzonki powinny być cząsto zraszane i mieć wilgotne podłoże.

Dzbanecznika, tak jak wszystkie rośliny owadożerne, nie nawozimy.

Uprawiamy w mieszance równych części posiekanego mchu torfowca i ziemi doniczkowej. Można dodać nieco piasku ogrodniczego. Przesadzamy na wiosnę. Nasiona wysiewamy na powierzchni zwilżonej mieszanki równych części torfu, piasku i posiekanego mchu torfowca, z niewielkim dodatkiem zmiażdzonego węgla drzewnego.

W naturalnym środowisku dzbanecznik dorasta do 9,2 m. W mieszkaniu na wiosnę mocno przycinamy długie pędy.

GDY ZAUWAŻYSZ

Czerwce mogą zbierać się na dolnej stronie liści. Usuniesz je wacikiem zamoczonym w alkoholu metylowym.

Brak światła zmniejszy intensywność zabarwienia dzbanuszków, a zbyt niska wilgotność sprawi, że będzie ich niewiele.

Podobne prace

Do góry