Ocena brak

Dyptam jesionolistny

Autor /Sergiusz192 Dodano /18.01.2012

Bylina o kłączu białawym, rozgałęzionym, łodydze wzniesionej, zakończonej gronem dużych, różowych kwiatów. Liście są nieparzystopierzaste, ciemnozielone, naprzemianległe. Owocem jest gwiaździsta torebka, która po dojrzeniu pęka, wyrzucając nasiona. Cała roślina jest pokryta gruczołkami wydzielającymi intensywny zapach pomarańczy. Gatunek ten obejmuje swym zasięgiem Europę Południową i Azję po północne Chiny. Rośnie w miejscach ciepłych, nasłonecznionych, na podłożu skalistym i wapiennym. W Polsce podlega całkowitej ochronie.

Surowcem leczniczym są kłącza (Rhizoma Dictamni albi). Po oczyszczeniu, umyciu i uwolnieniu od części zielonych suszy się je szybko, najlepiej w suszarni w temperaturze maksimum 40°C. Nawet po ususzeniu wydzielają zapach pomarańczy; smak mają gorzki. Zawierają olejek eteryczny, gorycze i alkaloid diktaminę. Substancje te, a zwłaszcza alkaloidy, powodują skurcze mięśni gładkich macicy, co jest wykorzystywane w położnictwie. Deptamu używa się również do leczenia chorób przewodu pokarmowego, przeciw wzdęciom, do regulowania stolca i przeciw pasożytom jelitowym.

Przygotowuje się odwar w proporcji jedna łyżeczka do kawy posiekanego kłącza na 2 filiżanki wody i pije co drugi dzień. Osoby bardzo wrażliwe mogą zareagować na kontakt z dyptamem objawami alergicznymi (świąd, obrzęki, egzemy drażniące skórę).

Okres kwitnienia:

V-VI

Zbiór kłączy:

VI-VIII

Podobne prace

Do góry