Ocena brak

Dwunastnica

Autor /laetitia Dodano /06.01.2012

Dwunastnica (duodenum), w przeciwieństwie do ruchomego jehta cienkiego, w znacznej części swej długości jest stosunkowo nieruchomo przytwierdzona do tylnej ściany brzucha. Dwunastnica zatacza łuk podkowiasty, którego wklęsłość skierowana w stronę lewą obejmuje głowę trzustki.

Część górna dwunastnicy (pars superior duodeni), najkrótsza, rozpoczyna się przy odźwierniku żołądka na wysokości 1 kręgu lędźwiowego. Jest ona objęta otrzewną i do niej dochodzi więzadło wątrobno-dwunastnicze, o którym wspominaliśmy poprzednio. Powierzchnię tylną części górnej dwu-nastnicy krzyżuje przewód żółciowy wspólny i ż. wrotna, które wraz z tętnicą wątrobną biegną dalej w więzadle wątrobno-dwunastniczym.

Zgięciem dwunastnicy górnym (flexura duodeni superior) część górna przechodzi w następny odcinek, w część zstępującą dwunastnicy (pars descendens duodeni), która leży na wysokości 2 kręgu lędźwiowego między nerką prawą a kręgosłupem przylegając nieco do nerki. Do tylno-przyśrod-kowego brzegu zstępującej części dwunastnicy uchodzą razem przewód żółciowy wspólny i przewód trzustkowy. Część zstępująca na wysokości 3 kręgu lędźwiowego zgięciem dwunastnicy dolnym (flexura duodeni inferior) przechodzi w trzecią część dwunastnicy, w część dolną. Cześć zstępująca i cześć dolna dwunastnicy tylko od przodu powleczone są otrzewną.

Część dolna dwunastnicy (pars inferior duodeni) jest najdłuższa; biegnie ona wpierw poziomo (pars horizontalis) .z prawa na lewo, a następnie wstępuje ku górze do wysokości 2 kręgu lędźwiowego po stronie lewej (pars ascendens) i silnym zgięciem dwunastniczo-jelitowym przechodzi w jelito czcze. Na granicy obu powyższych odcinków naczynia krezkowe górne występują spod trzustki i krzyżują powierzchnię przednią dwunastnicy. Do tyłu od części poziomej leżą żyła główna dolna i aorta brzuszna.

Podobne prace

Do góry