Ocena brak

Drzewoporzec

Autor /WalterMelon Dodano /17.01.2012

D.phalaenopsis jest wysoko ceniony ze względu na ogromne i barwne kwiaty, doskonale trzymające się po ścięciu. Pochodzi z południa rejonów tropikalnych (Queeensland, południowa Nowa Gwinea) i bezwzględnie wymaga warunków gorącej szklarni.

Lubi małe doniczki i wymaga przesadzania dwa razy w roku. Najlepiej rośnie w mchu torfowca bez innych dodatków. Nawozi się rzadko, słabym roztworem nawozów, najlepiej, kiedy roślina zaczyna wypuszczać nowe pędy. Oprócz odpowiedniej temperatury i wilgotności duże znaczenie dla wzrostu mają światło i świeże powietrze.

D.nobile jest jednym a najbardziej lubianych gatunków, również do uprawy w pomieszczeniach. Jednakże potrzebuje wysokiej temperatury w okresie wegetacji (24°C) i bardzo dobrego oświetlenia; najlepiej trzymać go w pobliżu południowego okna. Aby tę roślinę pobudzić do kwitnienia, należy podczas okresu spoczynku, trzymać ją w chłodnym miejscu, 8-10°C. Kwitnienie nastąpi między marcem a kwietniem.

D.pieradii ma zupełnie inne wymagania: jest tropikalnym epifitem i wcale nie przechodzi okresu spoczynku. Potrzebuje dużej ilości światła i ciepła przez cały rok oraz wysokiej wilgotności powietrza w okresie wzrostu. Jego bulwa skierowana jest do dołu i do uprawy tej rośliny niezbędny jest specjalny koszyk dla storczyków.

Do góry