Ocena brak

Drzewa - Zapylanie kwiatów i rozprzestrzenianie się nasion

Autor /Hipolit666 Dodano /13.10.2011

Drzewa iglaste, jak wszystkie rośliny nagonasienne, są wiatropylne. Rozsiewają masy pyłku, które są przenoszone przez wiatr z kwiatów męskich na kwiaty żeńskie. Ponieważ jednak wiatr jest nieprecyzyjnym środkiem transportu, drzewa dla zwiększenia ilości pyłku trafiającego do celu muszą rozsiewać go w ogromnych ilościach. Istnieją dwa powody wyjaśniające, dlaczego u drzew iglastych istnieje taki mechanizm rozprzestrzeniania pyłku. Po pierwsze, drzewa iglaste pochodzą z takiego okresu (dewonu), kiedy nie wytworzyły się jeszcze inne sposoby zapylenia niż przez wiatr. Po drugie, większość drzew iglastych rośnie na tak ogromnych powierzchniach, że nie starczyłoby owadów, czy innych zwierząt przenoszących pyłek, aby zapylić wszystkie drzewa.

Wydawałoby się, że drzewa liściaste jako rośliny okrytonasienne nie będą już wykorzystywać tego prymitywnego sposobu zapylania. To nieprawda. Wiele rodzimych liściastych gatunków drzewiastych również jest wiatropylna. U wielu drzew tworzących lasy, jak buk, grab czy dąb, mogły o tym zadecydować podobne przyczyny ekologiczne jak u drzew iglastych - zbyt mała ilość "pomocników" na tak dużym obszarze.

Podobnie jak w przenoszeniu pyłku kwiatowego, tak i w rozprzestrzenianiu nasion i owoców uczestniczą wiatr oraz zwierzęta. W zależności od wybranego sposobu rozprzestrzeniania rośliny wytworzyły różnorodne nasiona i owoce. Nasiona lub owoce rozsiewane przez wiatr muszą mieć w pewnej mierze zdolność unoszenia się w powietrzu lub nawet latania. Orzechy laskowe, kasztany lub żołędzie nie mogą być skutecznie rozprzestrzeniane przez wiatr ani przez wodę. Należą one do owoców ciężkich, które są zdane tylko na roznoszenie przez zwierzęta.

Drobne ssaki i większe ptaki skwapliwie je zbierają i magazynują. Szczególnie gorliwe są sójki. Każdej jesieni zakładają do 1000 schowków z kilkoma owocami i nasionami, zwłaszcza w otwartych, prześwietlonych miejscach. Niektóre z tych zapasów zimą odszukują i zjadają, większość jednak pozostaje nietknięta. W takich wypadkach nasiona mają dobre warunki kiełkowania. Dla naturalnego odnawiania lasu gromadzenie przez zwierzęta nasion w ziemi ma ogromne znaczenie. Równocześnie zapewnia ono także rozproszenie nasion na dużych powierzchniach.

Podobne prace

Do góry