Ocena brak

DROGI ŻÓŁCIOWE WEWNĄTRZ WĄTROBNE

Autor /kaylen Dodano /10.01.2012

Podczas gdy produkty wewnętrznej przemiany materii wątroby odprowadzane są bezpośrednio do krwi żylnej wątroby i do naczyń chłonnych, to wydzielina zewnętrzna, żółć uchodzi do jelita drogami żółciowymi. Z drogami żółciowymi wewnątrzwątrobnymi zapoznaliśmy się poprzednio; rozpoczynają się one włosowatymi kanalikami żółciowymi (międzykomórkowymi, czyli śródbeleczkowymi), z których powstają międzyzrazikowe przewody żółciowe (ductus biliferi).

Przewody żółciowe stopniowo łączą się z sobą w przewody coraz większe, które kierując się ku wnęce wytwarzają ostatecznie obie gałęzie przewodu wątrobnego, prawą i lewą; w obrębie wnęki łączą się one w jeden wspólny przewód wątrobny.

Przewody żółciowe wewnątrzwątrobne biegną zawsze wspólnie z tętnicami międzyzrazikowymi (rozgałęzieniami t. wątrobnej) i z żyłami między-zrazikowymi (rozgałęzieniami ż. wrotnej), otoczone wraz z nimi tkanką łączną torebki Glissona. Żyły podzrazikowe natomiast (powstające z żył śródzrazikowych), gałązki początkowe żył wątrobnych, nic biegną w sąsiedztwie tętnic i przewodów żółciowych, lecz zawsze oddzielnie; na przekroju miąższu wątroby stosunki te dają się bez trudu rozpoznać nawet nie uzbrojonym okiem.

Podobne prace

Do góry