Ocena brak

Driakiew gołębia

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Tę piękną bylinę po raz pierwszy wprowadzono na rynek ogrodniczy w 1988 roku. Do tego czasu większość roślin tego gatunku miała niebieskie kwiaty i zbyt długie łodygi, by można je było hodować w skrzynkach lub kwietnikach. Jeśli posadzimy razem odmiany 'Pink Mist' oraz 'Butterfly Blue Beauty', stworzymy pastelową kombinację. W drugim roku życia Scabiosa columbaria 'Pink Mist' może wyprodukować nawet do 400 kwiatów. Dodatkową zaletą tej rośliny jest fakt, że kwiaty pojawiają się od wiosny i utrzymują się przez całe lato aż do jesieni. Nawet po tym, jak je zetniemy, przez długi czas zachowają świeżość po włożeniu do wazonu. Kwiaty driakwi przyciągają pszczoły i motyle.

Ta wytrzymała bylina jest całkowicie odporna na mróz, jednak okazy w małych doniczkach zginą, jeżeli ich bryła korzeniowa przemarznie. Powinny być one przechowane przez zimę w warunkach wolnych od mrozu i posadzone na dworze na jesieni lub wyściółkowane.

Ustawiamy w pełnym świetle lub częściowym cieniu. W lecie rośliny hodowane w małych doniczkach chronimy przed pełnym słońcem lub zapewniamy dodatkową ilość wody.

Podlewamy obficie za każdym razem, kiedy powierzchnia kompostu zacznie już przesychać. Driakiew toleruje zawartość wapna w wodzie, doskonale nadaje się więc do hodowli w regionach o twardej wodzie.

Roślina nie wymaga dodatkowego podnoszenia poziomu wilgotności. Aby zapobiec gromadzeniu się wilgoci wokół rośliny, rozsypujemy niewielką ilość piasku ogrodniczego wokół niej i pod liśćmi. Powinno to także zniechęcić ślimaki śliniki.

Okazy na dobrze utrzymanych rabatach nie wymagają nawożenia. Te, które trzymamy w donicach lub skrzynkach okiennych, możemy nawozić po około ośmiu tygodniach od przesadzenia.

Stosujemy dobrej jakości podłoże gliniaste, o dobrym drenażu, zawierające wapno. Okazy w doniczkach lub kwietnikach przesadzamy każdej wiosny.

Regularnie usuwamy martwe kwiaty, by przedłużyć okres kwitnienia.

GDY ZAUWAŻYSZ

Ślimaki mogą być zupełnie niezauważalne wśród liści, zwłaszcza po okresach opadów. Usuwamy je i wyrzucamy, zanim zjedzą całą roślinę. 

Nicienie atakują roślinę, zniekształcając kwiaty i liście, a także powodując obumieranie kwiatów. Niestety, nie ma skutecznego środka na tego szkodnika. Zaatakowane okazy należy spalić. 

Mączniak właściwy sprawi, że roślina zabarwi się na srebrzysto lub szaro. Grzyb ten pojawia się w ciepłych i suchych warunkach, a jego biały nalot pokrywa wszystkie części rośliny, powodując żółcenie się liści i obumieranie. Zainfekowane rośliny należy spryskać odpowiednim środkiem grzybobójczym. Jesienią palimy chore okazy.

Podobne prace

Do góry