Ocena brak

Dracena zagięta

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Rodzaj dracena (smokowiec) składa się z ogromnej liczby gatunków, powszechnie hodowanych w domach. Liczne draceny wyglądają prawie jak palmy, ale należą do rodziny agawowatych. Często wiecznie zielone i bogato zdobione gatunki dostępne są jako egzemplarze o różnorodnym wyglądzie i w większości stanowią wspaniałe rośliny doniczkowe. Dracaena reflexa ma długie, twarde jak skóra liście, ściśle przylegające wokół głównej łodygi. Soczysto zielone liście są bladożółte na krawędziach. Dracena jest także znana pod nazwą Pleomele.

Należy hodować ją w minimalnej temperaturze l8°C, ale idealny jest zakres 21-24°C. Pamiętajmy, że dracena nie lubi przeciągów.

Zimą bezpośrednie, jasne światło jest odpowiednie, ale latem musimy chronić przed nim roślinę.

Utrzymujmy ziemię wilgotną. Zimą podlewajmy mniej, zwłaszcza jeśli temperatura jest niska.

Dracena potrzebuje dość wilgotnego otoczenia. Należy umieścić ją na glinianych kulkach utrzymujących wilgoć. Liście zraszać regularnie, ograniczając bezpośredni kontakt ze światłem słonecznym, aż nie wyschną.

W porze wzrostu nawozić raz w tygodniu zwykłym nawozem dla liściastych roślin doniczkowych.

Przegęszczone okazy należy przesadzać w dowolnym czasie, używając gliniastej ziemi kompostowej. Zawsze stosujmy średnio spulchnioną mieszakę z dodatkiem piasku ogrodniczego, który polepszy odsączanie.

U starszych roślin. co bardziej miękkie łodygi potrzebują podparcia, by nie rozeszły się na boki, przybierając poziomą pozycję.

COŚ JEST ŹLE

1) Dolne liście opadają. Zbyt sucho i gorąco. Podlej i zraszaj.

2) Liście blakną. Za mało światła. Przestaw w miejsce lepiej oświetlone.

3) Liście odbarwione, brunatne tarczykowate owady na spodzie liści i na łodydze. Tarczniki. Usuwaj poszczególne owady tamponem nawilżonym denaturatem lub opryskaj malationem bądź insektycydem systemicznym.

4) Liście pożółkłe z pajęczynką na sposdzie. Przędziorek - czerwony pajączek. Zastosuj derris, malation lub insektycyd systemiczny. Zwiększ wilgotność powietrza.

5) Na liściach brązowe plamy z szarym nalotem. Plamistość spowodowana przez grzyby pasożytnicze. Opryskaj fungicydem systemicznym.

6) Roślina zrzuca liście i nie rośnie. Za zimno. Przenieś w cieplejsze miejsce.

7) Roślina wiotczeje, liście gniją, mogą też gnić korzenie. Za mokro. Pozwól roślinie przeschnąć, dopuki nie odzyska zdrowia, potem podlewaj rzadziej.

8) Młode liście małe i zniekształcone, brak przyrostu na wiosnę. Wymaga nawożenia.

GDY ZAUWAŻYSZ

Gdy roślina więdnie, może to wynikać z przeciągów, braku wody albo niskiej wilgotności. W efekcie zbyt ograniczonego dostępu światła liście mogą wyblaknąć. 

Pasożyty Dracenę mogą atakować miseczniki i przędziorki. Do ich zwalczenia użyj popularnego środka, np. pałeczki owadobójcze. 

Przędziorek Można go łatwo odstraszyć, podnosząc poziom wilgotności. Dlatego zraszanie rośliny może być bardzo skuteczne. 

Plamy na liściach, które przybierają postać jasnobrązowych, dość nieregularnych plam w szkarłatnej otoczce - mogą być dwa rodzaje grzybów: Coniothyrium concentricum albo Phyllosticta draconis. Usuń i spal zarażone liście oraz użyj środka przeciw grzybom z aktywnym składnikiem benomylu. Nie używaj cieczy bordoskiej (czyli fungicydu miedziowego).

Podobne prace

Do góry