Ocena brak

Dracena wonna

Autor /Adam333 Dodano /23.01.2012

Jest to jedna z najpopularniejszych, zawsze zielonych roślin pokojowych. Sprzedaje się ją jako roślinę z pniem i rozmnaża ze zdrewniałych sadzonek wierzchołkowych lub uciętych z pnia, przywożonych z Gwinei w Afryce Zachodniej. Można ją również uprawiać jako rozrastającą się, nisko rosnącą rozetę wstęgowatych liści. Przez środek liści odmiany D.f.'Messangeana' biegnie szeroki, żółtozielony pas. Na dobrze wyrośniętych, dojrzałych roślinach, długość liści może dochodzić do 90 cm, a ich szerokość do 10 cm. Dojrzałe okazy mogą również wydawać żółte, pachnące kwiaty. Młode rośliny, uzyskane z sadzonek zdrewniałych, można wykorzystywać w kompozycjach, dodając wysokości grupie innych roślin.

Pochodząca z tropikalnej Afryki dracena musi stać w cieple i z dala od przeciągów. W zimie minimalna zalecana temperatura to l8°C. W okresie wzrostu najlepszy jest zakres, wynoszący od 21 do 24°C.

D.f.'Massangeana' wymaga przez cały rok jasnego, lecz niebezpośredniego światła. W słabym świetle wzór na liściach stanie się mniej widoczny.

Podłoże musi być lekko wilgotne. Unikamy nadmiernego podlewania, szczególnie zimą. jeśli niskie temperatury są nieuniknione, ograniczamy podlewanie do minimum, a roślina z powodzeniem przetrwa okresy chłodu.

Zapewniamy wilgotną atmosferę. Przy zachowaniu temperatur z zalecanego zakresu, codziennie zraszamy dracenę. Ponadto stawiamy doniczkę na tacy z granulatem ogrodniczym w taki sposób, żeby dno doniczki nie było zanurzone w wodzie.

W okresie wegetacyjnym nawozimy dracenę co tydzień, stosując standaryzowany nawóz dla roślin liściastych.

Ponieważ dracena rośnie aktywnie przez większą część roku, można ją przesadzić właściwie w dowolnym czasie. Używamy łatwo przepuszczalnej ziemi na bazie gliny. Zanim korzenie na dobre wrosną w podłoże, zapewniamy wyższym łodygom jakieś oparcie.

Rzadko rozmieszczone kępy liści, rosnące na szczycie rośliny uzyskanej ze zdrewniałych łodyg, nadają jej egzotyczny wygląd miniaturowej palmy. Można to wykorzystać, używając ją jako tła dla grupy drobnolistnych roślin, by uzyskać kompozycję o wyglądzie tropikalnej wyspy.

COŚ JEST ŹLE

1) Dolne liście opadają. Zbyt sucho i gorąco. Podlej i zraszaj.

2) Liście blakną. Za mało światła. Przestaw w miejsce lepiej oświetlone.

3) Liście odbarwione, brunatne tarczykowate owady na spodzie liści i na łodydze. Tarczniki. Usuwaj poszczególne owady tamponem nawilżonym denaturatem lub opryskaj malationem bądź insektycydem systemicznym.

4) Liście pożółkłe z pajęczynką na sposdzie. Przędziorek - czerwony pajączek. Zastosuj derris, malation lub insektycyd systemiczny. Zwiększ wilgotność powietrza.

5) Na liściach brązowe plamy z szarym nalotem. Plamistość spowodowana przez grzyby pasożytnicze. Opryskaj fungicydem systemicznym.

6) Roślina zrzuca liście i nie rośnie. Za zimno. Przenieś w cieplejsze miejsce.

7) Roślina wiotczeje, liście gniją, mogą też gnić korzenie. Za mokro. Pozwól roślinie przeschnąć, dopuki nie odzyska zdrowia, potem podlewaj rzadziej.

8) Młode liście małe i zniekształcone, brak przyrostu na wiosnę. Wymaga nawożenia.

GDY ZAUWAŻYSZ

Nagła utrata liści - może być efektem przeciągów, zbyt skąpego podlewania, lub skutkiem niskiej wilgotności. Odpowiednio korygujemy warunki uprawy. 

Czerwce i przędziorek - to częste szkodniki draceny, które można zwalczyć przy użyciu pałeczek owadobójczych. Przędziorka odstraszy również podniesiona wilgotność

Plamistość liści - ma formę nieregularnych, bladobrązowych plam, obrzeżonych purpurą. Powodować ją może Coniothyrium concentricum lub Phyllosticta draconis. Usuwamy i palimy chore liście, po czym stosujemy fungicyd, zawierający substancję aktywną o nazwie benomyl. W przypadku draceny nie stosujemy cieczy bordoskiej (fungicydu zawierającego uwodniony siarczan miedzi i tlenek wapnia w równych proporcjach).

Podobne prace

Do góry