Ocena brak

Dracena (Smokowiec)

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Bogate, kontrastujące ze sobą ubarwienie liści sprawia, że właśnie ten gatunek draceny jest nader atrakcyjną rośliną domową. Mamy wiele odmian do wyboru, a wszystkie są łatwe w uprawie. Możemy kupić pnie draceny i wyhodować z nich własne rośliny. Takie kawałki łodyg mają około 5-7 cm długości. Wkładamy je do ziemi i podlewamy, a w ciągu 6-8 miesięcy wyrasta z nich piękne listowie.

Dla tej rośliny, pochodzącej z tropikalnych obszarów Azji, minimalną temperaturą uprawy jest 18°C. Najlepsza jest zwykle temperatura między 24 a 27°C.

Odmiany o kolorowych liściach potrzebują dobrego światła. Jego brak zmniejszy nasycenie barw. Nie należy jednak stawiać rośliny w pełnym słońcu, lecz tam, gdzie jest możliwie najjaśniejsze, rozproszone światło. Odpowiednią jakość ma światło przefiltrowane przez siatkowe zasłony lub w pokojach wychodzących na wschód i zachód.

W okresie aktywnego wzrostu potrzebuje dużo wody. Przy zalecanych temperaturach latem, podłoże musi być stale wilgotne, lecz nie przesiąknięte wodą. Przez pozostałą część roku. ziemia powinna być lekko wilgotna.

Aby dracena dobrze wyglądała, musimy zapewnić wysoką wilgotność. Warunki takie osiągniemy, stawiając doniczkę na tacy pełnej kulek zatrzymujących wodę. Dno doniczki nie powinno jednak być zanurzone w wodzie. W razie potrzeby zraszamy roślinę wczesnym rankiem.

D.terminalis nawozimy cztery razy do roku standardowym nawozem dla roślin doniczkowych. Niedawno zakupionych lub przesadzonych roślin nie nawozimy przez pierwsze cztery miesiące, gdyż świeża ziemia doniczkowa zawiera substancje odżywcze.

Przesadzamy w miarę potrzeby, gdy doniczka jest za mała, do ziemi doniczkowej na bazie torfu. Korzenie mają już za mało miejsca, jeśli wystają z otworów drenażowych w dnie doniczki.

Gdy dracena staje się zbyt duża, nie należy się martwić. Po prostu przycinamy ją do pożądcanych rozmiarów lub nawet na wysokość 7-10 cm. Roślina odrośnie z pnia i będzie wyglądać znacznie zdrowiej i ładniej.

COŚ JEST ŹLE

1) Dolne liście opadają. Zbyt sucho i gorąco. Podlej i zraszaj.

2) Liście blakną. Za mało światła. Przestaw w miejsce lepiej oświetlone.

3) Liście odbarwione, brunatne tarczykowate owady na spodzie liści i na łodydze. Tarczniki. Usuwaj poszczególne owady tamponem nawilżonym denaturatem lub opryskaj malationem bądź insektycydem systemicznym.

4) Liście pożółkłe z pajęczynką na sposdzie. Przędziorek - czerwony pajączek. Zastosuj derris, malation lub insektycyd systemiczny. Zwiększ wilgotność powietrza.

5) Na liściach brązowe plamy z szarym nalotem. Plamistość spowodowana przez grzyby pasożytnicze. Opryskaj fungicydem systemicznym.

6) Roślina zrzuca liście i nie rośnie. Za zimno. Przenieś w cieplejsze miejsce.

7) Roślina wiotczeje, liście gniją, mogą też gnić korzenie. Za mokro. Pozwól roślinie przeschnąć, dopuki nie odzyska zdrowia, potem podlewaj rzadziej.

8) Młode liście małe i zniekształcone, brak przyrostu na wiosnę. Wymaga nawożenia.

GDY ZAUWAŻYSZ

Opadanie liści jest powszechnym problemem, powodowanym zbyt niską wilgotnością lub brakiem wody. Również brązowe plamy na liściach świadczą o tym, że roślinie podaje się zbyt mało wody. 

Ślady oparzeń i kruszące się miejsca na powierzchni liści powstaną, jeśli roślinę umieścimy w jasnym, bezpośrednim swietle słonecznym. Pięknie ubarwione liście tracą jednak kolor, gdy światła jest za mało.

Podobne prace

Do góry