Ocena brak

Dracena Sandera

Autor /Adam333 Dodano /22.01.2012

Ta łatwo adaptująca się roślina nadaje się do pierwszych prób z uprawą hydroponiczną i będzie rosła nawet w czystej wodzie. Smukła łodyga przybrana jest od podstawy do szczytu długimi (20 cm), wąskimi liśćmi, które zawijają się ku środkowi. Ta odmiana draceny (która może osiągnąć 2 m wysokości) należy do tych o mniej kolczastych liściach i jest świetna do uprawy w domu. Mniejsze okazy nadają się do ogrodów w płaskich pojemnikach, a przez około rok można je uprawiać w ogrodach butelkowych, gdzie docenią odpowiedni poziom wilgoci. Ta pochodząca z zachodniej Afryki roślina najczęściej ma białe i zielone paski. Natomiast brzegi liści odmiany 'Gold' są złotozielone.

Ta dracena, która rośnie w afrykańskich tropikach, potrzebuje ciepłych i wolnych od przeciągów warunków. W zimie minimalna temperatura powinna wynosić l8°C, a do choćby niewielkiego, aktywnego wzrostu wymagane jest 21-24°C.

Potrzebuje jasnego, ale niebezpośredniego światła przez cały rok. Jego brak powoduje zanikanie najbardziej atrakcyjnej cechy rośliny, czyli paskowania na liściach.

Kompost powinien być umiarkowanie wilgotny, unikamy jego przemoczenia, zwłaszcza zimą. Jeśli nie da się uniknąć niższych temperatur, staramy się przesuszyć kompost, co wprowadzi roślinę w wymuszony okres spoczynku.

D.s.'Gold' lubi wilgotną atmosferę. Jeśli przedział temperatur zgadza się z zalecanym, potrzebuje ona codziennego zraszania, (w lecie nawet dwa razy dziennie). Dodatkowo można doniczke ustawić na podstawce z kulkami zatrzymującymi wilgoć, w taki sposób, by korzenie nie miały kontaktu z wodą.

Od późnej wiosny do początku jesieni nawozimy dracenę co tydzień odpowiednią odżywką dla liściastych roślin doniczkowych.

Ponieważ ten gatunek rośnie niemal przez cały rok, przerośnięte okazy można przesadzać o dowolnej porze. Wybieramy łatwo przepuszczalny kompost na bazie gliny.

Dracenę można hodować w naczyniu bez gleby, pod warunkiem, że będzie miała wilgoć. Wodę zmieniamy raz na miesiąc, dodając kilka kropli płynnego nawozu i garść pokruszonego węgla drzewnego. Unikamy przezroczystych naczyń. gdyż światło docierające do wody sprzyja rozwojowi glonów.

COŚ JEST ŹLE

1) Dolne liście opadają. Zbyt sucho i gorąco. Podlej i zraszaj.

2) Liście blakną. Za mało światła. Przestaw w miejsce lepiej oświetlone.

3) Liście odbarwione, brunatne tarczykowate owady na spodzie liści i na łodydze. Tarczniki. Usuwaj poszczególne owady tamponem nawilżonym denaturatem lub opryskaj malationem bądź insektycydem systemicznym.

4) Liście pożółkłe z pajęczynką na sposdzie. Przędziorek - czerwony pajączek. Zastosuj derris, malation lub insektycyd systemiczny. Zwiększ wilgotność powietrza.

5) Na liściach brązowe plamy z szarym nalotem. Plamistość spowodowana przez grzyby pasożytnicze. Opryskaj fungicydem systemicznym.

6) Roślina zrzuca liście i nie rośnie. Za zimno. Przenieś w cieplejsze miejsce.

7) Roślina wiotczeje, liście gniją, mogą też gnić korzenie. Za mokro. Pozwól roślinie przeschnąć, dopuki nie odzyska zdrowia, potem podlewaj rzadziej.

8) Młode liście małe i zniekształcone, brak przyrostu na wiosnę. Wymaga nawożenia.

GDY ZAUWAŻYSZ

Opadanie liści. Dracena Sandera 'Gold' jest mniej podatna na nagłe opadanie liści niż inne odmiany. Jeśli jednak ma to miejsce, powodem mogą być przeciągi, zbyt mała ilość wody lub brak wilgotności. 

Czerwce i przędziorek są częstymi szkodnikami, ale ich pojawienie można zapobiec, wtykając w podłoże pałeczki nasączone insektycydem. Przędziorka odstrasza również wysoki poziom wilgotności. 

Plamy na liściach, które pojawiają się na dracenie, są bladobrązowe z purpurową obwódką i nieregularne. Ich powodem mogą być grzyby Coniothyrium concentricum lub Phyllostica draconis. Zaatakowane przez chorobę liście usuwamy i palimy, a roślinę spryskujemy środkiem grzybobójczym, którego aktywnym składnikiem jest benomyl. Nie stosujemy cieczy bordoskiej.

Podobne prace

Do góry