Ocena brak

Dracena obrzeżona

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Wiecznie zielona Dracaena marginata 'Tricolor' jest jedną z najpiękniej ulistnionych odmian, które możemy hodować w domu. Liście mają długość do 40 cm, a ich soczyście zielony środek obrzeżony jest czerwonymi i kremowymi paskami. Roślina może osiągać 2 m wysokości.

Minimalna temperatura uprawy, tolerowana przez dracenę to 13°C, jednak idealna wynosi około 21°C. Musimy się upewnić, czy roślina przypadkiem nie stoi w przeciągu.

W zimie dracena lubi stonowane, ale jasne oświetlenie. W lecie należy chronić ją przed bezpośrednim wpływem promieni słonecznych. Dla zachowania koloru liści idealne będzie, jasne, ale rozproszone światło.

Ziemia musi być wilgotna. Podlewanie ograniczamy zimą, zwłaszcza w niższych temperaturach.

Wszystkie gatunki draceny lubią wilgotną atmosferę. Doniczkę należy umieścić na tacy z kulkami zatrzymującymi wilgoć, zwłaszcza w okresie wzrostu. Liście regularnie zraszamy. Roślina jednak nie powinna stać na słońcu do momentu, aż nie wyschnie.

W okresie wegetacji nawozimy raz na tydzień, używając odpowiedniego nawozu do roślln liściastych.

Przesadzamy przerośnięte rośliny wiosną, do ziemi na bazie gliny. Wybieramy naczynie z odpływem wody, dodając na dno trochę ogrodniczego żwiru, aby zapewnić dodatkowy drenaż.

Najlepiej jest posadzić kilka dracen różnej wysokości w jednym naczyniu, aby tworzyły efektowną kompozycję.

COŚ JEST ŹLE

1) Dolne liście opadają. Zbyt sucho i gorąco. Podlej i zraszaj.

2) Liście blakną. Za mało światła. Przestaw w miejsce lepiej oświetlone.

3) Liście odbarwione, brunatne tarczykowate owady na spodzie liści i na łodydze. Tarczniki. Usuwaj poszczególne owady tamponem nawilżonym denaturatem lub opryskaj malationem bądź insektycydem systemicznym.

4) Liście pożółkłe z pajęczynką na sposdzie. Przędziorek - czerwony pajączek. Zastosuj derris, malation lub insektycyd systemiczny. Zwiększ wilgotność powietrza.

5) Na liściach brązowe plamy z szarym nalotem. Plamistość spowodowana przez grzyby pasożytnicze. Opryskaj fungicydem systemicznym.

6) Roślina zrzuca liście i nie rośnie. Za zimno. Przenieś w cieplejsze miejsce.

7) Roślina wiotczeje, liście gniją, mogą też gnić korzenie. Za mokro. Pozwól roślinie przeschnąć, dopuki nie odzyska zdrowia, potem podlewaj rzadziej.

8) Młode liście małe i zniekształcone, brak przyrostu na wiosnę. Wymaga nawożenia.

GDY ZAUWAŻYSZ

Nagłe opadanie liści bywa spowodowane przeciągami, brakiem wody lub za małą wilgotnością powietrza. 

Jasnobrązowe plamki z fioletową otoczką pojawiające się na liściach to oznaka występowania dwóch rodzajów grzybów: Coniothyrium concentricum lubPhyllostica draconis (tzw. grzybowa plamistość liści). Zakażone liście należy usunąć i spalić, a do rośliny zastosować środek grzybobójczy zawierający benomyl.

Podobne prace

Do góry