Ocena brak

Dracena 'Florida Beauty'

Autor /Adam333 Dodano /23.01.2012

Dracena godseffiana jest chyba najbardziej niezwykłą spośród wszystkich dracen. Większość gatunków ma wąskie liście, charakterystyczne dla rodziny liliowatych, a pokrojem przypomina palmy. Natomiast ta dracena jest znacznie bardziej krzaczasta i ma owalne liście, podobne do liści wawrzynu. Mają one spiczaste czubki i ładny, kremowo-biały wzór. Już młode okazy mogą wydawać zielonkawo-żółte, pachnące kwiaty, po których czasem pojawiają się czerwone owoce.

Minimalna temperatura, wymagana przez tę roślinę, to l8°C; natomiast idealny zakres wynosi od 21 do 24°C. Dracena nie powinna stać w przeciągu.

Zapewniamy jasne, niebezpośrednie światło. Jeśli jest słabe, wzór na liściach straci intensywność.

Podłoże musi być wilgotne, lecz nie mokre. W zimie należy podawać mniej wody.

Ta roślina lubi wilgotne otoczenie. Stawiamy ją na podstawce z granulkami zatrzymującymi wilgoć i często zraszamy liście.

W sezonie wzrostu nawozimy co tydzień, stosując standaryzowany nawóz dla roślin liściastych.

Gdy doniczka jest już za mała, można przesadzić dracenę o dowolnej porze roku, do ziemi gliniastej, dodając w razie potrzeby żwirek.

Ta roślina stworzy imponującą kompozycję wraz z innymi dracenami. Dostępne są liczne odmiany o różnych kształtach, a ponieważ wymagają tych samych warunków, pielęgnacja dekoracji będzie bardzo łatwa.

COŚ JEST ŹLE

1) Dolne liście opadają. Zbyt sucho i gorąco. Podlej i zraszaj.

2) Liście blakną. Za mało światła. Przestaw w miejsce lepiej oświetlone.

3) Liście odbarwione, brunatne tarczykowate owady na spodzie liści i na łodydze. Tarczniki. Usuwaj poszczególne owady tamponem nawilżonym denaturatem lub opryskaj malationem bądź insektycydem systemicznym.

4) Liście pożółkłe z pajęczynką na sposdzie. Przędziorek - czerwony pajączek. Zastosuj derris, malation lub insektycyd systemiczny. Zwiększ wilgotność powietrza.

5) Na liściach brązowe plamy z szarym nalotem. Plamistość spowodowana przez grzyby pasożytnicze. Opryskaj fungicydem systemicznym.

6) Roślina zrzuca liście i nie rośnie. Za zimno. Przenieś w cieplejsze miejsce.

7) Roślina wiotczeje, liście gniją, mogą też gnić korzenie. Za mokro. Pozwól roślinie przeschnąć, dopuki nie odzyska zdrowia, potem podlewaj rzadziej.

8) Młode liście małe i zniekształcone, brak przyrostu na wiosnę. Wymaga nawożenia.

GDY ZAUWAŻYSZ

Nagła utrata liści - może być rezultatem przeciągów, braku wody lub zbyt małej wilgotności. 

Czerwce i przędziorek - to najczęstsze szkodniki. Stosujemy odpowiedni insektycyd, na przykład pałeczki owadobójcze. Przędziorka pomoże odstraszyć wysoki poziom wilgotności. 

Plamistość liści - może się objawiać jako bladobrązowe, nieregularne plamy obrzeżone purpurą. Powodujący je grzyb to albo Coniothyrium concentricum albo Phyllosticta draconis. W przypadku wystąpienia choroby, usuwamy i palimy chore liście, a roślinom aplikujemy środek grzybobójczy, zawierający benomyl. Nie stosujemy cieczy bordoskiej.

Podobne prace

Do góry