Ocena brak

Dracena deremeńska

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Spośród rodzaju Dracaena gatunek deremensis jest jednym z bardziej niezwykłych, nadających się do hodowli w domu. Odmiana 'Souvenir de Auguste Schryver' ma majestatycznc, lśniącozielone, długie liście w kształcie mieczy. które na brzegach maja szerokie paski o barwie zbliżonej nieco do awokado. Innymi roślinami z tego gatunku są: 'Bausei', która ma ciemnozielone liście z białymi środkami oraz 'Warneckii' z liśćmi w białe paski. Liście rosną bardzo gęsto. Mają 45 cm długości i około 5 cm szerokości. Dojrzałe rośliny tego rodzaju czasami podczas lata rodzą małe, czerwone kwiatuszki. Roślina ta, z wzgledu na rozmiary i wspaniał liście, może wzbogacić domową kolckcję, ja też stać samodzielnie.

Minimalna temperatura, właściwa dla wzrostu draceny, to 15°C, idealne jednak jest 21 C. Przy odpowiednim wietrzeniu, chrońmy ją przed przeciągami.

Przyćmione, bezpośrednie światło słoneczne w zimie jest odpowiednie. Chrońmy przed bezpośrednim światłcm słońca latem.

Kompost musi być wilgotny, ale nie mokry (gdyż mogą zgnić korzenie). Podlewamy mniej zimą, szczególnie jeśli temperatura spada poniżej zalecanej.

Wszystkie draceny preferują wilgotne otoczenie. Ustawmy doniczkę na tacy z granulkami absorpcyjnymi. Zraszajmy liście regularnie wodą, zabierając roślinę ze słońca, dopóki nie wyschnie.

Podczas okresu wzrostu nawozimy co tydzień, używając zwykłego nawozu dla roślin doniczkowych.

Przesadzamy przerośnięte okazy, używając ilastej gleby i wybierając łatwo przepuszczalną mieszankę sadzeniową. Dodajemy piasku ogrodniczego, niezbędnego dla poprawy odwadniania.

Dracenę kupujmy wiosną, kiedy najłatwiej przyzwyczai się do warunków domowych, tracąc przy tym minimalną ilość liści. Rośliny kupione jesienią z trudem przestawiają się z warunków optymalnych, zapewnionych przez hodowcę, do tych panujących w domu.

COŚ JEST ŹLE

1) Dolne liście opadają. Zbyt sucho i gorąco. Podlej i zraszaj.

2) Liście blakną. Za mało światła. Przestaw w miejsce lepiej oświetlone.

3) Liście odbarwione, brunatne tarczykowate owady na spodzie liści i na łodydze. Tarczniki. Usuwaj poszczególne owady tamponem nawilżonym denaturatem lub opryskaj malationem bądź insektycydem systemicznym.

4) Liście pożółkłe z pajęczynką na sposdzie. Przędziorek - czerwony pajączek. Zastosuj derris, malation lub insektycyd systemiczny. Zwiększ wilgotność powietrza.

5) Na liściach brązowe plamy z szarym nalotem. Plamistość spowodowana przez grzyby pasożytnicze. Opryskaj fungicydem systemicznym.

6) Roślina zrzuca liście i nie rośnie. Za zimno. Przenieś w cieplejsze miejsce.

7) Roślina wiotczeje, liście gniją, mogą też gnić korzenie. Za mokro. Pozwól roślinie przeschnąć, dopuki nie odzyska zdrowia, potem podlewaj rzadziej.

8) Młode liście małe i zniekształcone, brak przyrostu na wiosnę. Wymaga nawożenia.

GDY ZAUWAŻYSZ

Nagłe opadanie liści może być spowodowane przeciągami, brakiem wody lub małą wilgocią. 

Kolor liści może się zmienić, jeśli roślina ma za mało światła.

Plamy na liściach (jasnobrązowe, w fioletowej otoczce). Ich przyczyną może być grzyb Coniothyrium concentricum lub Phyllostica draconis. Usuń i spal zarażone liście. Zastosuj środek grzybobójczy, zawierający aktywny składnik benomylu. Nie używaj cieczy bordońskiej.

Podobne prace

Do góry