Ocena brak

Doryopteris

Autor /Adam333 Dodano /22.01.2012

Ta tropikalna paproć jest niezwykle "towarzyską" rośliną. Ponieważ potrzebuje wysokiego poziomu wilgotności, dobrze się czuje w pobliżu innych roślin. Dobrym wyjściem jest uprawianie naraz kilku okazów tego samego gatunku. Jak wiele paproci, doriopteris ma dwa, wyraźnie różniące się typy liści - płciowe i bezpłciowe. Zarodniki (reproduktywne organy paproci) zjawiają się w masie na brzegach liści, dodatkowo uatrakcyjniając tę i tak ładną roślinę. Liście są zbliżone kształtem do klonowych lub ludzkiej ręki. Barwa całej rośliny zmienia się na ciemniejszą wraz z jej dojrzewaniem. Natomiast łodygi z jasnozielonych stają się połyskliwie czarne.

Potrzebuje ciepłych warunków uprawy. Minimalna temperatura wynosi 15°C, a w lecie roślina toleruje nawet 26°C. Wraz ze wzrostem temperatury, musimy podnosić poziom wilgoci powietrza i obficiej podlewać.

Przez cały rok zapewniamy dużo niebezpośredniego światła.

W okresie wzrostu roślinę podlewamy obficie. Przed następnym podlaniem powierzchnia kompostu musi przeschnąć. Podłoże powinno być wilgotne, ale nie mokre. Roślina potrzebuje mniej wody od późnej jesieni do wczesnej wiosny, ale jej ilość powinna być dostosowana do warunków uprawy. Używamy letniej, odwapnionej wody.

Wymaga wysokiego poziomu wilgotności, co jest czasami dość trudne do osiągnięcia w domowych warunkach. Kanieczne jest codzienne spryskiwanie, połączone z umieszczeniem doniczki na warstwie granulek absorpcyjnych oraz uprawą w grupie roślin o podobnych wymaganiach.

Dojrzałe okazy nawozimy raz na 6 miesięcy dolistnym nawozem, rozcieńczonym do połowy mocy.

Przerośnięte rośliny przesadzamy wiosną do odwapnionego kompostu na bazie torfu. Na dno doniczki dajemy około dwucentymetrową warstwę rozdrobnionego węgla drzewnego, by zapobiec zakwaszeniu podłoża. Przepuszczalność kompostu poprawimy przez dodanie do niego żwirku ogrodniczego, do jednej trzeciej objętości mieszanki.

Ta paproć wytwarza odrośla na połączeniu liści z łodygami. Roślinę rozmnażamy przez odkłady. Wciskamy liście z odroślami do wilgotnego kompostu. Sadzonki oddzielamy, gdy się ukorzenią.

GDY ZAUWAŻYSZ

Insektycydy Paprocie są wrażliwe na insektycydy. Najpierw należy wypróbować inne metody zwalczania szkodników. 

Tarczniki są częstym problemem. Można je czasami pomylić z brązowymi zarodnikami na spodzie liści. Nieregularnie rozrzucone plamki tarczników usuwamy wacikiem nasączonym denaturatem, a mocno zainfekowane liście musimy odciąć i wyrzucić. 

Defekty liści Liście żółkną od dołu, gdy temperatura jest zbyt wysoka. Kruszenie się brzegów jest spowodowane przez suche powietrze i brak wilgotności. Plamy oparzelin pojawiają się, po wystawieniu rośliny na mocne światło słoneczne.

Do góry