Ocena brak

Dokonaj charakterystyki bezrobocia w wybranym regionie. Przedstaw konkretne sposoby walki z bezrobociem.PUW

Autor /infifimederse Dodano /31.03.2005

Zadanie 2

Dokonaj charakterystyki bezrobocia w wybranym regionie. Przedstaw konkretne sposoby walki z bezrobociem.

Bezrobocie na Opolszczyźnie rośnie, ale wolniej
W marcu liczba osób bez pracy w regionie wzrosła, lecz sytuacja zaczyna się powoli stabilizować. W dwóch powiatach nastąpił nawet niewielki spadek bezrobocia.

Jeszcze stanowczo za wcześnie na stwierdzenie, że pokonaliśmy kryzys, ale są pierwsze symptomy poprawy sytuacji.

- Pod koniec 2008 roku nastąpił dość gwałtowny wzrost bezrobocia, jednak teraz jego dynamika jest znacznie mniejsza i to powinno cieszyć - informuje Katarzyna Rybak, kierownik Obserwatorium Rynku Pracy w Opolu. - Z szacunkowych danych za marzec, jakie otrzymaliśmy z powiatowych urzędów pracy, wynika, że w marcu w stosunku do lutego liczba bezrobotnych wzrosła o 0,2 procent i w skali regionu wynosi 11,9 procent. Zaznaczam jednak, że to tylko prognoza, a ostateczne dane mogą się minimalnie różnić - dodaje.

Dla porównania w marcu 2008 roku bezrobocie na Opolszczyźnie wynosiło 11,3 procent, w marcu 2007 - 15,4, a jeszcze rok wcześniej - 18,8. Co ciekawe, mimo ogólnego wzrostu liczby bezrobotnych w marcu w dwóch powiatach odnotowano niewielki spadek. Stało się tak w trawionej wysokim bezrobociem Nysie (spadek o 0,3 procent) oraz w Kluczborku (- 0,1).

Dane statystyczne o możliwym rychłym końcu złej passy na rynku pracy pokrywają się z odczuciami przedsiębiorców.

- Minął już pierwszy strach przed kryzysem i większość firm funkcjonuje normalnie - mówi Marek Wołyński z opolskiej loży Business Centre Club. - Panuje atmosfera wyczekiwania, co przyniesie drugie półrocze. Wtedy poznamy prawdziwą odpowiedź na pytanie, czy nagłaśniany przez media kryzys rzeczywiście do nas dotarł i jak jest poważny.

Mimo że ogólna sytuacja nie jest zła, są firmy, którym może w najbliższych miesiącach grozić redukcja zatrudnienia. Takie obawy mają m.in. pracownicy Zakładów Naprawy Taboru Kolejowego w Opolu. Ich firma cierpi na brak zamówień ze strony głównego kontrahenta, czyli PKP. W trudnej sytuacji są także firmy uzależnione od eksportu, m.in. z branży drzewnej i meblarskiej. Wynika to z faktu, że skutki recesji najwyraźniej odczuwają gospodarki zamożnych państw Europy Zachodniej, do których głównie eksportują przedsiębiorstwa z Opolszczyzny.

O interesy pracowników musi zadbać państwo czyli rząd RP. Rząd powinien w pierwszej kolejności starać się ograniczyć bezrobocie oraz następnie, w nie mniejszym stopniu, powinny to robić samorządy lokalne (ważna jest właściwa współpraca tych dwu organów)

Działania rządu:
- upusty w podatkach dla pracodawców uruchamiających nowe stanowiska pracy
- uznanie całości lub części obowiązkowej składki na ZUS jako podatku od wartości dodanej pracy (zrównanie pracy z innymi towarami)
- stworzenie systemu bardziej elastycznego kształcenia
- ograniczenie biurokracji związanej z

Podobne prace

Do góry