Ocena brak

DOBRE MIASTO, m. na Mazurach na drodze z Olsztyna do Lidzbarka Warmińskiego

Autor /Maciej555 Dodano /07.06.2013

5 VI 1807 doszło tu do starcia między wojskami ros. a franc. korpusem Neya. W początkach VI 1807 Bennigsen przystąpił do realizacji swego strategicznego planu polegającego na izolowaniu i niszczeniu kolejnych korpusów franc., które do tej pory pozostawały na leżach zimowych.

Skoncentrował swe wojska w Lidzbarku Warmińskim, a dla zmylenia przeciwnika posłał nad dolną Pasłękę przeciw marsz. Bemadotte’owi prus. korpus gen. Lestoc-qa. 5 VI zaatakował Neya, który po ciężkich walkach opuścił D.M., cofając się do Dąbrówki.

Tymczasem w Morągu zgromadziły się jednostki Lannes’a, Murata i Mortiera, których zadaniem miało być rozbicie prawego skrzydła nieprzyjaciela, wyjście na tyły jego wojsk i odcięcie od obozu warownego w Lidzbarku. Bennigsen zorientował się jednak w sytuacji i już 6 VI zaczął cofać się ku pozycjom wyjściowym.

9 VI do D.M., opuszczonego przez Rosjan, dotarł Napoleon z korpusami Neya, Davouta, Lannes’a, gwardią i kaw. rezerwową. Miasto płonęło, podpalone przez wojska ros., w płomieniach zginęło kilkuset Francuzów i Rosjan rannych w pierwszej bitwie.

Podobne prace

Do góry