Ocena brak

Dizygoteka najwytworniejsza

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Dizygoteka, czasem nazywana palczastą aralią, pochodzi z Nowych Hybryd. Stanowi wyzwanie dla hodowcy, gdyż dla prawidłowego rozwoju wymaga specjalnej troski. Ta elegancka rośllna nadaje się do hodowli w domu, gdy jest młoda. Ma wówczas piękne, ząbkowane liście w metaliczno-miedzianym kolorze. W miarę dojrzewania stają się one ciemnobrązowe i dizygoteka w końcu zaczyna wyglądać jak małe drzewo.

Minimalna temperatura, w jakiej można hodować dizygotekę, to 16°C, zaś idealna w dzień to 21-24°C. W pomieszczeniu najtrudniej będzie osiągnąć zalecaną temperaturę nocną, jeśli wyłączamy na noc ogrzewanie.

Chrońmy ją przed bezpośrednim światłem słonecznym w lecie, lecz dla osiągnięcia najlepszych efektów zapewnijmy dobre, rozproszone światło. Roślina toleruje półcień, lecz trzeba ją obracać dla równego przyrostu.

Ukorzenione rośliny podlewać obficie w okresie wzrostu. Po jego zakończeniu podłoże musi wysychać między podlewaniami. Podlewać wtedy umiarkowanie.

Wysoka wilgotność zapobiegnie nagłemu zrzuceniu liści. Doniczkę wstawić do pojemnika wypełnionego wilgotnym torfem.

W okresie wzrostu nawozić co miesiąc, stosując standardowy preparat dla roślin doniczkowych.

Przesadzać raz na dwa lata, wiosną, używając gliniastej ziemi kompostowej dla dobrego drenażu.

Jeżeli dizygoteka jest zbyt duża lub gubi dolne liście, należy przyciąć główną łodygę do poziomu podłoża. Nowe pędy wyrosną wprost z jej podstawy.

GDY ZAUWAŻYSZ

Szkodniki Przędziorki, mączliki i wełnowce lubią atakować dizgotekę. Wysoki poziom wilgotności znięchęci przędziorki, zaś użycie środka systemicznego na poczatku okresu wzrostu uchroni roślinę przed pozostałymi szkodnikami. 

Wilgotność Dizgoteka jest wrażliwa na niewłaściwy poziom wilgotności - zrzuca liście, gdy powietrze będzie za suche.

Podobne prace

Do góry