Ocena brak

Dipladenia

Autor /WalterMelon Dodano /17.01.2012

Dipladenia należy do rodziny Apocynaceae. Młoda roślina ma postać krzaczastą; pędy zaczynają się wić w starszym wieku. Liście są czysto zielone i błyszczące. Gatunek ten ma dość duże różowe kwiaty z żółtym wnętrzem. Jest to roślina pnaca. Prawidłowo pielęgnowana wynagrodzi naszą troskliwość nieprzerwanym kwitnieniem od maja do listopada, a jej wspaniałe kwiaty często żyją przez dwa tygodnie lub dłużej.

Naturalnym środowiskiem diplodenii jest tropikalna dżungla Ameryki Południowej. Aby stworzyć roślinie podobne środowisko, trzeba zapewnić jej miejsce dobrze oświetlone, lecz półcieniste, chroniące przed bezpośrednim padaniem promieni słonecznych.

Od marca, kiedy roślina wznawia wzrost, potrzebuje wyższej wilgotności powietrza do pobudzenia formowania pąków. Od maja aż do listopada wystarcza jej normalna temperatura pokojowa, lecz każdego dnia należy spryskiwać liście. W styczniu i lutym przechodzi krótki okres spoczynku w temperaturze 12-15°C. W tym czasie należy podlewać bardzo oszczędnie. W okresie wzrostu i kwitnienia podlewać normalnie, ale nigdy nie pozostawiać nadmiaru wody w podstawce. Od kwietnia do sierpnia nawozić co tydzień, potem zaprzestać nawożenia.Przesadza się wczesną wiosną, do nieco większej doniczki z dobrym drenażem. Wyjątkowo suche powietrze i zbyt ostre światło powodują zwijanie się liści.

Do góry