Ocena brak

DIOGENES z Synopy nad M. Czarnym

Autor /Elf Dodano /09.03.2012

ok. 412-323 pne., Filozof grecki ze szkoły cyników, uczeń i następca Antystenesa, głosił, że człowiekowi do szczęścia wystarczy zaspokojenie tylko najelementarniejszych potrzeb- sam ograniczał się też do minimum. Potępiał wszelkie zainteresowania intelektualne nie poświęcone oczywistym celom praktycznym, jak np. astronomię; zob. Złodziej (Wielcy złodzieje).

Aleksander i Diogenes. Kiedy Aleksander Wielki odwiedził w 335 pne. w Koryncie Diogenesa i spytał go, czy ma jakieś życzenie, ten odparł: „Nie zasłaniaj mi słońca, niczego więcej nie pragnę", co uczyniło na królu takie wrażenie, że powiedział:

,,Gdybym nie był Aleksandrem, chciałbym być Diogenesem."

Ilcczka Diogenesa. Wg Seneki Diogenes miał mienkać w wielkiej glinianej beczce. Kiedy król Filip II Macedoński zagroził Koryntowi, a mieszkańcy gorączkowo rzucili się do przygotowań obronnych, Diogenes, aby nie wydać się bezczynnym, obracał i loczył beczkę tam i na powrót; por. Lukian, De historia conscribenda ('Jak należy pisać historię'), 3; Rabelais, Przedmowa do ks. III. Kubek. Diogenes Laertios (6,37) opowiada, jak Diogenes wyrzucił swój kubek, ujrzawszy dziecko pijące z własnej dłoni.

I atarnia Diogenesa. Kiedy Diogenes spacerował w biały dzień z zapaloną latarnią, zapytano go, czego szuka, odpowiedź miała brzmieć: „Szukam człowieka."

Pies. Sposób życia filozofa sprawił, że nadano mu przydomek kyón ('pies'). Zachowany posąg starego kaleki-żebraka z psem przedstawia, być może, Diogenesa. Zapytany, dlaczego nazywają go psem, odpowiedział: „Bo łaszę się do tych, co dają mi cośkolwiek, szczekam na tych, co odmawiają, i zatapiam zęby w ciele hultajów."

Pora posiłku. Kiedy zapytano Diogenesa o najlepszą porę posiłku, odrzekł: „Jeśliś bogaty, jadaj, kiedy chcesz, a gdyś jest biedakiem - kiedy możesz." Słońce także kloaki nawiedza, a nie maże się odpowiedź Diogenesa na zarzut, że odwiedza plugawe spelunki.

Podobne prace

Do góry