Ocena brak

Dimorfoteka "Whirlygig"

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Dimorfotreka 'Whirlygig' jest mieszańcem uzyskanym z roślin pochodzących z Afryki Południowej. W naszych warunkach jest częściowo odporną na mróz, zimozieloną i półzdrawniałą byliną. Nadaje się do doniczek w ogrodzie lub do chłodnego pokoju. Polecamy raczej młode okazy, gdyż z wiekiem stają się one wybujałe i niezgrabne. Promieniste kwiaty tej roślinybiałe na wierzchu, a pod spodem niemal niebieskie. Ich płatki są jakby "zebrane" do środka, co nadaje im ciekawy wygląd i pozwala jednocześnie podziwiać obie ich strony. Środek każdego kwiatu, mającego 5-7 cm średnicy, ma ciemnoniebieski kolor, podkreślony dodatkiem barwy jaskrawopomarańczowej. Ta efektowna roślina wymaga dużej doniczki, a w razie konieczności należy ją podeprzeć.

Odporność tego mieszańca zależy od obszaru, na którym rośnie. W doniczce przetrwa zimę, jeśli będzie mieć dużo miejsca dla korzeni, a ziemia będzie raczej sucha. Jeśli nie możemy tego zapewnić, nie narażajmy rośliny na temperatury poniżej 0°C - przenieśmy ją do chłodnego pomieszczenia, gdzie nie zagrozi jej mróz. 10°C to optymalna temperatura w domu, by roślina kontynuowała kwitnienie.

Ustawiamy dimorfotekę w pełnym słońcu. Kwiaty nie chcą się otwierać w ciemnym miejscu.

Podlewamy roślinę obficie, gdy powierzchnia podłoża zaczyna już wysychać. W zimie prawie nie podlewamy.

Nie wymaga zwiększonej wilgoci. Gęsto rosnące łodygi są podatne na choroby grzybowe, jeśli przez dłuższy czas pozostają wilgotne.

Okazy doniczkowe zaczynamy nawozić po 6-8 tygodniach od posadzenia. Robimy to co dwa tygodnie, aż do końca lata.

Przesadzamy i hodujemy nowe rośliny w łatwo przepuszczalnej ziemi gliniastej. Na wiosnę większe okazy dzielimy i przycinamy. Jeśli nie możemy posadzić dimorfoteki od razu w ozdobnym pojemniku, uprawiamy ją w dużej doniczce.

W połowie lata pobieramy sadzonki z nie kwitnących pędów, by uzyskać młode, atrakcyjne rośliny.

GDY ZAUWAŻYSZ

Czernienie liści Wskutek mrozu liście w ciągu jednej nocy z niebieskoszarych zrobią się czerne. Chrońmy roślinę przed mrozem. 

Gnicie nasady Starsze rośliny mają u nasady liczne pędy i może się tam gromadzić wilgoć, powodując gnicie. Podlewajmy takie okazy bardziej uważnie.

Do góry