Ocena brak

Difenbachia Seguiny

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Difenbachia jest jedną z najpiękniejszych roślin o ozdobnych liściach, pochodzącą z Brazylii. Została przypuszczalnie nazwana od nazwiska J.Dieffenbacha - ogrodnika cesarskiego pałacu w Schonbrunn w Austrii (ok. 1830 r.). Rodzaj Dieffenbachia obejmuje około 20 gatunków i należy do rodziny Araceae. Są difenbachie z kremowymi, białym lub bladocytrynowymi plamami na liściach (czasem są one także nakrapiane). Mają listowie w różnych kształtach: od owalnego do strzałkowatego.

Difenbachia jest okazałą rośliną, która nadaje się także do uprawy wodnej. Starsze okazy tracą dolne liście, a nowe wyrastają z wierzchołka mięsistej łodygi, co nadaje tej roślinie z czasem wygląd drzewka. Niewielkie kwiatki pojawiają się rzadko. Pamiętajmy, że liście i sok difenbachii zawierają trujące substancje.

W zimie najlepsze są temperatury od 16°C do 2l°C w ciągu dnia. Przeciągi i niskie temperatury mogą wyniszczyć nawet najzdrowszy okaz difenbachii, powodując opadnięcie liści oraz śmierć rośliny.

Potrzebuje dużo światła od końca lata do końca wiosny. Chrońmy przed bezpośrednim słońcem latem.

Między kolejnymi, obfitymi podlewaniami powierzchnia kompostu musi przeschnąć. Roślina potrzebuje więcej wody latem.

Wymaga wilgoci, Jeśli jej poziom jest zbyt niski, liście brązowieją na brzegach i opadają. Wilgotność zwiększymy, wkładając doniczkę do większej donicy wypełnionej wilgotnym torfem. Liście zwilżamy, unikając wystawiania mokrej rośliny na słońce.

Dorosłe okazy odżywiamy raz na dwa miesiące w okresie wzrostu, nawozem o 50% stężeniu.

Przerośnięte rośliny można przesadzać przez cały rok, do przepuszczalnej ziemi torfowej lub gliniastej.

Jeśli opadną wszystkie liście, można przyciąć główną łodygę do 10-15 cm. Z pnia wyrosną nowe liście. Ścięty wierzchołek nadaje się do rozmnożenia.

COŚ JEST ŹLE

1) Dolne liście opadają.Za zimno. Przenieś w ciepłe miejsce.

2) Dolne liście żółkną.Nadmiar wody. Pozwól ziemi przeschnąć, dopuki roślina nie wróci do zdrowia. Potem podlewaj rzadziej zwłaszcza w zimie.

3) Części liści i łodyg gniją i śluzowacieją.Zraszanie wodą przy niskiej temperaturze. Zaprzestań zraszania. Opylaj porażone części kwiatem siarkowym.

4) Liście wierzchołkowe małe.Niedostatek światła. Przenieś w miejsce lepiej oświetlone.

5) Białe wełniste plamki na liściach.Wełnowce. Usuwaj poszczególne plamki tamponem nawilżonym denaturatem lub opryskaj malationem bądź insektycydem systemicznym.

6) Liście pożółkłe, z pajęczynką pod spodem.Przędziorek - czerwony pajączek. Zastosuj derris, malation lub insektycyd systemiczny. Zwiększ wilgotność powietrza.

Podobne prace

Do góry