Ocena brak

Difenbachia 'compacta'

Autor /Adam333 Dodano /23.01.2012

Difenbachie są rodzajem trujących roślin, z którego pochodzi wiele gatunków ozdobnych, a także krzyżówek. Są piękne i okazale, Kilka gatunków, posadzonych razem w dużym pojemniku, może tworzyć interesującą kompozycję. Dostosowują się one również bardzo dobrze do środowiska wodnego. Z wiekiem, dolne liście tych roślin odpadają. Difenbachie kwitną rzadko, a ich kwiaty nie rzucają się w oczy.'Compacta' ma długie, owalne liście, pokryte nieregularnymi, kremowo-białymi wzorami. Odmianę tę możemy wykorzystać w miejscach, gdzie nie ma zbyt dużo wolnej przestrzeni.

Zapewnienie właściwej temperatury - to najważniejsza czynność w opiece nad tą rośliną. Niezbędne jest minimalnie 16°C, idealna temperatura w ciągu dnia to około 21°C. Przeciągi oraz niskie zimowe temperatury szybko prowadzą do śmierci rośliny. Liście opadają i w końcu difenbachia obumiera.

Wymaga dużo światła od końca lata aż do późnej wiosny. Chronimy jednak przed bezpośrednim wpływem ostrych promieni letniego słońca.

Difenbachia preferuje stałą wilgotność, ale nie nadmierną. Pozwalamy powierzchni podłoża wyschnąć, po czym znowu obficie podlewamy roślinę, używając letniej wody i dostosowując jej ilość do pory roku.

Wysoka wilgotność jest bardzo ważna. Jej niedobór sprawia, że liście brązowieją na krawędziach i odpadają. Wilgotność zwiększamy, umieszczając doniczkę w drugiej, wypełnionej wilgotnym torfem. Jego wilgotność utrzymujemy na stałym poziomie. Pomaga również sadzenie roślin razem w grupie. Zraszamy tylko wtedy, kiedy liście mogą szybko wyschnąć.

Rozwinięte okazy nawozimy w okresie wzrostu, co 6-8 tygodni, nawozem rozcieńczonym o połowę.

Stłoczone rośliny przesadzamy o każdej porze roku, do kompostu na bazie gliny lub torfu.

W razie jakichś problemów z nawożeniem difenbachii, stosujemy kompost na bazie gliny.

COŚ JEST ŹLE

1) Dolne liście opadają.Za zimno. Przenieś w ciepłe miejsce.

2) Dolne liście żółkną.Nadmiar wody. Pozwól ziemi przeschnąć, dopuki roślina nie wróci do zdrowia. Potem podlewaj rzadziej zwłaszcza w zimie.

3) Części liści i łodyg gniją i śluzowacieją.Zraszanie wodą przy niskiej temperaturze. Zaprzestań zraszania. Opylaj porażone części kwiatem siarkowym.

4) Liście wierzchołkowe małe.Niedostatek światła. Przenieś w miejsce lepiej oświetlone.

5) Białe wełniste plamki na liściach.Wełnowce. Usuwaj poszczególne plamki tamponem nawilżonym denaturatem lub opryskaj malationem bądź insektycydem systemicznym.

6) Liście pożółkłe, z pajęczynką pod spodem.Przędziorek - czerwony pajączek. Zastosuj derris, malation lub insektycyd systemiczny. Zwiększ wilgotność powietrza.

GDY ZAUWAŻYSZ

Obecność przędziorka - można stwierdzić po pajęczynce na spodniej stronie liści. Niestety, niewiele środków owadobójczych jest rzeczywiście pomocnych w tępieniu tego szkodnika. Jeśli stan rośliny jest zły, należy ją spalić. 

Czerwce - mogą pojawić się na dolnej stronie liści. Pozbywamy się ich, pocierając liście wacikiem nasączonym w denaturacie. 

Mszyce - atakują wiosną końcówki zalążków liści. Zwalczamy je odpowiednin insektycydem.

Podobne prace

Do góry