Ocena brak

DIETA ZE ZMIENIONĄ ZAWARTOŚCIĄ POTASU

Autor /kornelcia Dodano /21.11.2013

Potas odgrywa ważną rolę w ustroju ludzkim;; sm.in. wpływa na gospodarkęgiwodną, zmniejsza pęcznienie białek, bierze udział w regulowaniu pH i ciśnienia osmotycznego, zwiększa napięcie mięśni. Normalna dieta zawiera 40—90 mEq potasu. Bogatym źródłem potasu są: mięso, ziemniaki, owoce, warzywa, soki owocowe i warzywne. Człowiek przeciętnie wydala na dobę 2—3 g potasu, czego 3/4 w moczu, a 1/4 w stolcu. Według A. Szczygła zawartość potasu w racjach pokarmowych w różnych krajach waha się od 1,4 do 6,5 g/dz. (średnio 3,5 g).

Niedobór potasu występuje m.in. w .wie-lomoczu, po dłuższym stosowaniu środków moczopędnych, w uporczywych wymiotach, biegunkach, po oparzeniach, we wstrząsie pourazowym, w śpiączce cukrzycowej, po leczeniu hormonami sterydowymi, w diurezie osmotycznej, kwasicy metabolicznej.

W niedoborze potasu dochodzi do nefro-patii kaliopenicznej. Najważniejszym wówczas objawem jest upośledzenie zdolności zagęszczania moczu, rozwija się wielomocz oraz uczucie pragnienia.

U chorych z przewlekłą niewydolnością nerek może dojść do utraty jonów potasu drogą nerek wskutek zwiększonego wydzielania aldosteronu i zwiększonego dopływu jonów sodu.

Czynnikiem regulującym poziom wydalania potasu z moczem jest dopływ jonów do cewek dystalnych; potas wydala się w tej części nefronu drogą wymiany z jonem sodowym. Czynnikiem zwiększającym wymianę jonów sodowych na potasowe jest aldo-steron.

W przewlekłej niewydolność nerek może dojść do hiperkaliemii. Przyczyną bywa zwykle skąpomocz, podanie krwi konserwowanej, niedobór sodu, zbyt duża ilość pokarmów bogatych w potas.

W hipokaliemii podajemy dietę bogatą w potas: soki warzywne (np. pomidorowy), owoce, sole potasu (chlorek potasu lub lepiej Kalium effervescens, Kalium bicarbonicum).

Hiperkaliemia należy do groźnych objawów i wymaga energicznego leczenia. Zabrania się spożywania pokarmów zawierających większe ilości potasu (mleka, ziemniaków, mięsa, soków owocowych i warzywnych) oraz stosuje się dożylnie glukonian wapnia (10% w ilości do 100 ml), 50% glukozę dożylnie wraz z insuliną. Energicznie działają żywice wymienne, np. Resonium A.


 

Podobne prace

Do góry