Ocena brak

Didymochlaena wyniosła

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Pochodzi z tropikalnych terenów prowincji Natal w południowej Afryce. Jej skórzaste liście o sztywnych brzegach są zielonkawobrązowe. W odróżnieniu od większości paproci, jest bardzo trudna w uprawie. By sprostać jej wymaganiom, należy trzymać ją w wilgotnej, zacienionej cieplarni lub terrarium. Dobrze pielęgnowane rośllny osiągają nawet 1,2 m. tworząc karłowate, wiecznie zielone drzewko.

Potrzebuje wysokich temperatur przez cały rok. Najniższa, tolerowana temperatura to l8°C. Nie ma określonej maksymalnej temperatury. 30°C jest do przyjecia, przy odpowiedniej wilgotności. Unikajmy przeciągów.

Stawiamy w półcieniu lub całkowitym cieniu i chronimy przed bezpośrednim światłem. Obracamy ją co tydzień o ćwierć obrotu.

W okresie wzrostu podlewamy obficie, uważając jednak, by ziemia nie była nasiąknięta wodą. Podajemy mniej wody od późnej jesieni do wczesnej wiosny, stosownie do wielkości rośliny. W tym czasie podlewamy, gdy powierzchnia ziemi jest sucha.

Roślina nie znosi suchego powietrza. Stawiamy doniczkę na tacy z kulkami magazynującymi wilgoć. Taca powinna być zawsze pełna wody. Małe rośliny świetnie się czują w terrariach i ogródkach butelkowych.

Nawozimy dorosłe rośliny co sześć miesięcy standaryzowanym nawozem dla roślin liściastych, o 50% stężeniu.

Gdy doniczka jest za ciasna, przesadzamy ją na wiosnę, stosując ziemię torfową. Warstwa 2 cm węgla drzewnego, wsypanego na dno doniczki, zapobiegnie zakwaszeniu ziemi, co może być problemem w przypadku roślin doniczkowych wymagających stale wilgotnej ziemi.

Przerośniętą roślinę należy przesadzać do innej doniczki na taką samą głębokość. Wsadzona zbyt głęboko, może zacząć gnić.

GDY ZAUWAŻYSZ

Paprociom nie służą środki owadobójcze. Najpierw wypróbuj innej metody. Insektycydu systemicznego używaj w ostateczności. 

Czerwce - często myli się z rozmieszczonymi w równych odstępach zarodnikami, które również można znaleźć na spodniej stronie liści. Usuń nieregularnie rozrzucone, brązowe plamki czerwi wacikiem, nasączonym spirytusem metylowym. Odetnij i spal poważnie zaatakowane liście. 

Żółknięcie liści u nasady - to skutek nadmiernego ciepła. Kruszące się końce są efektem suchego powietrza i braku wilgoci. Śłońce może poparzyć powierzchnię liści.

Podobne prace

Do góry