Ocena brak

Diascia rigescens

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Pierwsze wzmianki o tej roślinie pojawiły się w XIX stuleciu. W latach 70-tych naszego wieku ponownie pojawiła się w ogrodach Europy i okazała się bardzo atrakcyjną rośliną. Jednak odporność tej południowoafrykańskiej byliny na mróz jest niepewna. Zależy od regionu kraju i specyfiki stanowiska, w którym rośnie. Miedziano-różowe, kielichowate kwiaty pojawiające się od połowy lata do października, są zgrupowane w wysokie kłosy. Wyglądają imponująco w ogrodzie lub donicy na balkonie. Na wpół wzniesione, rzadko rosnące łodygi są porośnięte sercowatymi liśćmi. Pomożemy roślinie przetrwać zimę, zostawiając na miejscu stare łodygi aż do późnej wiosny, kiedy to należy je przyciąć do podstawy.

Okazy uprawiane na grządkach zwykle lepiej znoszą mrozy. W takich okolicznościach D.rigescens wytrzyma w temperaturze do -5°C. Okazy w doniczkach należy otoczyć większą opieką. Ustawiamy je przy ścianie południowej i w bardzo zimne dni ściółkujemy zarówno doniczki jak i rośliny torfem, słomą lub innym podobnym materiałem. Zapobiegawczo można pobrać sadzonki pędowe i przezimować je w chłodnym pomieszczeniu. Sadzonki zielne możemy pobrać pod koniec wiosny, a sadzonki zdrewniałe - późnym latem. Roślina nie nadaje się do uprawy w domu.

Najlepiej kwitnie w pełnym słońcu, ale silne nasłonecznienie plus suche podłoże, które słabo zatrzymuje wodę, nie jest korzystne.

Dostarczamy roślinie dużo wody, obficie ją podlewając, gdy tylko powierzchnia podłoża zaczyna wysychać. Podłoże okazów zimujących w doniczkach powinno być raczej suche. Podajemy wówczas tylko tyle wody, by nie zwiędły.

Roślina nie wymaga zwiększonej wilgotności, jeśli zapewnimy jej dostateczną ilość wody.

Okazy przesadzane na wiosnę do świeżej ziemi potrzebują nawożenia. Jeśli jednak uprawiamy D.rigescens w donicy, wraz z innymi kwitnącymi, letnimi roślinami, możemy ją nawozić.

Pzzesadzamy na wiosnę okazy rosnące w doniczkach (lub zastępujemy je nowymi), stosując dobrą jakościowo ziemię gliniastą, bogatą w substancje organiczne.

D.rigescens możemy uprawiać z innymi wrażliwymi na mróz bylinami. Dobry efekt daje połączenie z białymi kwiatami Gaura lindheimeri. Rośliny nie powinny być sadzone na dworze, przed końcem przymrozków.

GDY ZAUWAŻYSZ

Suche korzenie osłabiają roślinę. Musimy zapewnić jej właściwą ilość wody. 

Szczerniałe liście to efekt późnych przymrozków. Nie sadzimy na dworze przed połową maja. 

Mszyce atakują czasem delikatne, młode pędy. Obserwujemy roślinę i niezwłocznie stosujemy odpowiedni insektycyd.

Podobne prace

Do góry