Ocena brak

Dereń właściwy

Autor /Honorat1234567 Dodano /13.01.2012

Wygląd: Krzew lub małe drzewo o wysokości 2-6, rzadziej nawet 8 metrów. Wzniesione gatęzie są początkowo przylegle owłosione, później nagie. Krót-koogonkowe, naprzeciwległe liście długości 5-10 cm są jajowato-eliptyczne, długo zaostrzone, pod spodem w kątach nerwów biało wełnisto owłosione; rozwijają się dopiero po kwiatach. Czterokrotne żółte kwiaty zebrane są w proste baldachy, które u nasady mają 4 żółtozielone, szeroko jajowate listki okrywy. Zwisający pestkowiec, długości do 2 cm, jest jajowaty i lśniąco szkarłatny.  

Siedlisko: Słoneczne, suche zarośla i lasy liściaste, chętnie na glebach bogatych w wapń, gliniastych i skalistych.

Rozmieszczenie: Środkowa i południowa Europa. Na południu Niemiec rozproszony i rzadki, na północy nie występuje lub tylko rzadko jako zdziczały. W Polsce dziko nie występuje; często bywa hodowany w parkach i ogrodach.

Okres kwitnienia: Nierzadko już w lutym, głównie jednak w marcu i kwietniu.

Rozmnażanie: Kwiaty są zapylane w pierwszym rzędzie przez pszczoły, a także przez motyle dzienne i ćmy sówki. Rozprzestrzenianie nasion odbywa się przede wszystkim za pośrednictwem ptaków śpiewających.

Owoce: Pora owocowania rozciąga się od pełni lata do późnej jesieni. Świeżo zebrane owoce derenia nie każdemu smakują, z powodu zawartości garbników. Kto ich nie lubi jako dzikiego owocu, powinien spróbować owoców przerobionych na marmoladę, galaretkę, albo na kompot czy sok. Dawniej dereń był zbierany znacznie częściej niż dzisiaj. Na wschodzie jego owoce są także jeszcze dzisiaj wysoko cenione. Przyrządza się tam z nich tak zwany sorbet (po persku: trunek), orzeźwiający mrożony napój z sokiem owocowym.

Podobne prace

Do góry