Ocena brak

Delairea odorata

Autor /Horst Dodano /20.01.2012

Chociaż przypomina zwykły bluszcz, w rzeczywistości jest to południowoafrykańska roślina długowieczna, znaturalizowana w cieplejszych regionach Kalifornii i Anglii. Jakby tych nieścisłości było mało, do niedawna jeszcze znana była jako starzec błyszczący (Senecio mikanioides). Właściwa nazwa Delairea odorata nie upowszechniła się jeszcze. Jest to roślina mająca wiele zalet. Nie tylko produkuje przez cały okres wzrostu kiście jasnożółtych, przypominających stokrotki kwiatów, lecz również cieszy oko pięknymi liśćmi, które - jeżeli je regularnie przycinamy - są znacznie gęstsze (ich przycinanie osłabia produkcję kwiatów). D.odorata nadaje się do wiszącego kosza. Wijący się pokrój sprawia, że można ją także sadzić przy różnego rodzaju kratach i przepierzeniach. Starsze i wyższe okazy mają tendencję do tracenia liści w dolnych partiach.

W cieplejszych regionach Delairea odorata, może rosnąć na zewnątrz domu, tolerując nawet lekkie przymrozki, jeżeli zostanie przed wystawieniem na chłód odpowiednio zahartowana. Rośliny rosnące w domu wymagają minimalnej temperatury zimą 5°C i w granicach 7-10°C w okresie wzrostu. D.odorata raczej źle znosi temperatury wyższe od rekomendowanych, które ponadto ograniczają produkcję kwiatów.

Wymagane jest jasne, niebezpośrednie światło. W zimie należy uważać, by wraz z dostarczeniem odpowiedniej jego ilości nie przegrzać rośliny.

W zimie D.odorata musi być raczej przesuszona. Podlewamy ją tylko taką ilością wody, która zapobiegnie pomarszczeniu się liści. W pozostałych miesiącach podajemy jej znacznie więcej wody za każdym razem, gdy powierzchnia kompostu już przeschnie.

Przy zachowaniu odpowiedniego zakresu temperatur, Delairea odorata nie wymaga podnoszenia poziomu wilgotności. Jeżeli jednak temperatura wzrasta, musimy zapewnić jej dobrą wentylację. Ponadto ustawiamy doniczkę na tacce wypełnionej granulatem ogrodniczym.

Nawozimy co cztery dni w okresie wzrostu, używając nawozu rozcieńczonego pół na pół z wodą.

Przesadzamy w dowolnym czasie podczas okresu wzrostu. Stosujemy mieszankę kompostu o dobrym drenażu, dodając 1/4 objętości piasku ogrodniczego, by polepszyć drenaż, jeżeli uznamy to za konieczne.

Ta wytrzymała roślina doskonale czuje się, rosnąc w wodzie. Wystarczy dodać do niej co miesiąc w okresie wzrostu kilka kropel płynnego nawozu. W przezroczystym naczyniu interesująco prezentują się jej korzenie.

GDY ZAUWAŻYSZ

Wełnowce i wełnowce korzeniowe często atakują tę roślinę. Wełnowców pozbywamy się, używając wacika nasączonego alkoholem metylowym. Wełnowca korzeniowego na odpowiednio podlewanych roślinach usuwamy, drenując kompost insektycydem systemicznym.

Utrata liści jest efektem zbyt wysokich temperatur.

Podobne prace

Do góry