Ocena brak

de SCUDERY Madeleine

Autor /Chryzant Dodano /13.04.2012

1607-1701, Powieściopisarka fr., siostra powieściopisarza, dramaturga i poety Georgesa de Scudery, z którym początkowo współpracowała. Wykształcona, inteligentna, autorka olbrzymich, dziś zupełnie nieczytelnych powieści, z których dwie osiągnęły wielki sukces we Francji i w Europie: Ibrahim, czyli Znamienity Bassa (1641), licząca 13000 stronic, i Klelia (fr. Clelie) z 1654-60 mająca już zaledwie 7300 stron.

Powodzenie zapewniały tym pozbawionym kompozycji powieściom interesujące dialogi na różne tematy (wydawano je również oddzielnie) i portrety osób towarzystwa paryskiego występujące w rolach Greków, Rzymian i Persów. Panna de Scudery prowadziła salon lit. (słynne „soboty") rywalizujący z salonem markizy de Rambouillet.

Panna de Scudćry, nm. Das Fraulein von Scudćri, nowela (1819) E. T. A. Hoffmanna. Szereg tajemniczych morderstw i grabieży popełnianych na panach z towarzystwa udających się do swych kochanek, aby im wręczyć kosztowny klejnot, okazuje się dziełem jubilera Cardillaca, który nie może rozstać się ze swoją biżuterią. Rzecz dzieje się w 1680 w Paryżu. Panna de Scudery ratuje niewinnie posądzonego Oliviera.

Podobne prace

Do góry