Ocena brak

Dawalia kanaryjska

Autor /Adam333 Dodano /22.01.2012

Najlepszy efekt osiągniemy uprawiając tę zrzucającą raz do roku liście paproć w wiszącym koszu lub na korze drzewa, gdzie jej pokryte włoskami kłącza będą dobrze widoczne. Paproć ta w naturalnym, śródziemnomorskim środowisku rośnie w gorących, suchych warunkach. W okresie spoczynku D.canariensis (który trwa mniej więcej miesiąc w lecie) należy zredukować ilość podawanej wody i zaprzestać nawożenia. Dość sztywne listowie tej paproci wygląda bardzo elegancko. Jest to idealna roślina do cienistego kąta pokoju, ponieważ dobrze rośnie w słabym świetle.

Dawalii należy zapewnić minimum 10°C, dbając o wentylację bez przeciągów, jeśli temperatura przekroczv 24°C.

Wymaga ograniczonego oświetlenia i będzie dobrze rosła w słabym świetle północnego pokoju.

Ziemia powinna być zawsze tylko lekko wilgotna. Wymagania tej paproci pod względem wilgoci są niskie. Podlewając, używamy wody pozbawionej wapnia.

Jeśli temperatury nie są szczególnie wysokie, listowie D.canariensis nie wymaga dodatkowej wilgotności. W razie potrzeby można podnieść jej poziom w bezpośrednim otoczeniu rośliny, stawiając doniczkę na tacy z granulkami absorpcyjnymi, uważając jednak, by korzenie nie stykały się bezpośrednio z wodą.

Ukorzenione rośliny nawozamy wiosną i późnym latem odżywką rozcieńczoną pół na pół wodą.

Dawalia płytko się ukorzenia. Sadzimy w mieszance 1 : 1 ziemi torfowej i torfu lub na zwilżanej płytce z kory. Nie sadzimy głęboko. Przesadzamy co 2 lata.

Systematycznie usuwamy zwiędłe liście. Dawalię łatwo można rozmnożyć z zarodników.

Podobne prace

Do góry