Ocena brak

DAMODOS WINCENTIOS

Autor /Irydion Dodano /06.08.2012

ur. ok. 1679 na wyspie Cefalonia, zm. 1752, Gr. filozof i teolog.

Po studiach w Wenecji i Padwie uzyskał doktorat z prawa; prowadził działalność adwokacką, a nast. otworzył w rodzinnej miejscowości szkołę, która cieszyła się dużym powodzeniem; jako pierwszy Grek wprowadził do nauczania nowoż. filozofię.

Napisał Epi tomos logikę kat Aristotelen (Ve 1759), 2 traktaty retoryczne, dzieło z zakresu logiki (z dodatkiem metafizyki i fizjologii) oraz kompendium wiedzy teol. Theja kai hiera didaskalia e toi orthodoksos dogma tike theologia w 5 tomach napisanych w duchu scholast. (rps w szkole gr. w Wenecji), aprobowane przez synod Kościoła konstant.; nawiązując do palamiz-mu, D. upatrywał istotę boskości w byciu w sobie;

zasługę, zadośćuczynienie, pośrednictwo i kapłaństwo Chrystusa interpretował tomistycznie; w kwestiach łaski zajął stanowisko kat. (z pewnymi modyfikacjami); napisał też rozprawę o prymacie papieża; szczegółowo rozpatrywał wiele kat.-prawosł. kwestii kontrowersyjnych.

 

A. Mazarakes, Biografia! ton endokson andron tes nesu Kefatlenias, Ve 1843, 140-153; S. Putrides, DThC IV 54-55; Jugie I-II (passim).

Podobne prace

Do góry