Ocena brak

Dalia Jester

Autor /Manfred Dodano /19.01.2012

Śliczne dalie karłowe uzyskano z licznych, większych gatunków uprawianych w celach ozdobnych. Dalia 'Jester' to typowy przedstawiciel tej grupy. Karłowe dalie mogą mieć kwiaty półpełne lub pełne, w ogromnej gamie odcieni, z wyjątkiem niebieskiego. Te częściowo odporne na mróz byliny pochodzą z gór Ameryki Środkowej i Południowej. U nas traktuje się je zwykle jako rośliny jednoroczne. Wytwarzają one bulwy korzeniowe, które można jesienią wykopać i wysuszyć. Przechowujemy je w suchym i chłodnym miejscu, a wiosna kolejnego roku ponownie sadzimy. Karłowe dalie to piękne letnie rośliny kwiatowe. Można sadzić je w donicach, jak i w skrzynkach okiennych. Regularnie podlewane i odżywiane, kwitną od lata aż do późnej jesieni.

Sadzimy na dworze dopiero pod koniec maja. Od marca można wysiewać nasiona w pomieszczeniu. Do wykiełkowania potrzebna jest temperatura 18-21°C.

Dalie uprawiamy w jasnym miejscu. Na słonecznym stanowisku obficie okryje się kwiatami.

Podłoże wokół nasion, bulw i korzeni musi być stale wilgotne. Roślinę w pełni okresu wzrostu podlewamy obficie, gdy tylko powierzchnia podłoża zacznie przesychać.

Dalia nie ma żadnych określonych wymagań dotyczących wilgotności. Uważajmy, by w chłodne i pochmurne dni nie moczyć nasady rośliny, gdyż wśród ciasno rosnących łodyg mogą rozwijać się choroby powodowane przez grzyby.

Nawozimy po sześciu tygodniach od posadzenia. Rośliny uprawiane bezpośrednio w gruncie nie wymagają nawożenia, jeśli gleba została dobrze przygotowana. Nie wolno przekarmić dalii azotem, gdyż będzie produkować więcej liści, a mniej kwiatów.

Stosujemy łatwo przepuszczalne podłoże gliniaste, a do wysiewu torfowe. Siejemy na głębokości około 0,15 cm. Zimując bulwy umieszczamy je w suchym torfie. Od początku marca podlewamy torf, by pobudzić rozwój.

Na wiosnę bulwy wypuszczą kilka pędów. Najpierw przesadzamy bulwy i czekamy, aż podejmą wzrost, po czym zmniejszamy liczbę pędów do 2-3.

GDY ZAUWAŻYSZ

Szkodniki Dalie mogą cierpieć z powodu ataku wszystkich szkodników, żerujących na soczystych, letnich roślinach rabatowych. Powszechnie atakują je mszyce, ale istnieje zagrożenie również ze strony skoczków liściowych, przędziorka i wciornastków. W razie inwazji stosujemy odpowiedni insektycyd. 

Choroby Dalie są podatne na wiele chorób wirusowych. Chore rośliny wyrzucamy.

Podobne prace

Do góry