Ocena brak

Dalia

Autor /Ziemek11 Dodano /17.01.2012

Dalie pochodzą z górzystych regionów Meksyku i Gwatemali. Do Europy zostały sprowadzone pod koniec XIX wieku i natychmiast zajęli się nimi hodowcy. Do krzyżowań użyto dalię zmiennę (Dahlia pinnata), która w wyniku zabiegów hodowlanych wydalł nadzwyczaj zróżnicowane potomstwo, które po latach podzielono na grupy. Warto je wymienić by poznać możliwości dekoracyjne tych atrakcyjnych roślin.

Dalie pogrupowane według typu kwiatostanu

1. Dalie pomponowe

2. Dalie kołnierzykowe

3. Dalie kuliste

4. Dalie pojedyncze zwykłe

5. Dalie dekoracyjne

6. Dalie półkaktusowe

7. Dalie grzybieniowe

8. Dalie peoniowe

9. Dalie kaktusowe

10. Dalie storczykowe

11. Dalie anemonowe

Wszystkie wymienione grupy mogą występować w formie wysokiej lub karłowej. Dalia ma bulwiasto zgrubiałe korzenie, które w naszych warunkach muszą być wykopane przed zimą i przechowane w temperaturze kilku stopni powyżej zera. Z korzeni wyrastają mocne, proste łodygi, wewnątrz puste, z liśćmi osadzonymi naprzemianlegle, pierzastodzielnymi.

W uprawie amatorskiej dalie rozmnażają się przez podział. W uprawie towarowej karpy dalii umieszcza się w ciepłej szklarni w marcu, a wyrastające pędy odrywa się od karp i sadzonkuje na ciepłych parapetach. W ten sposób można otrzymać duże ilości roślin. Można dalie rozmnażać także przez siew nasion. Kiełkują w temperaturze około 20°C. Korzenie dalii lub sadzonki wysadzamy na miejsce stałe ok. połowy maja w rozstawie 50x50-75x75 cm.

Dalie wymagają ziemi żyznej, próchnicznej, zasobnej w składniki pokarmowe i wodę. Dobrze znoszą półcień, chociaż najbardziej okazałe wyrastają w miejscu słonecznym. Dalie wysokie kwitną od lipca do przymrozków, trzeba je koniecznie palikować bo łatwo przewracają się pod naporem wiatru i deszczu. Odmiany karłowe dalii zakwitają już w czerwcu.   

Dalie karłowe uprawiamy na rabatach razem z roślinami rocznymi lub wieloletnimi. Dalie wysokie najładniej się prezentują w grupach naturalistycznych na spokojnym tle żywopłotu, ściany lub na trawniku.Przechowywanie przez zimę bulwiastych korzeni nie jest łatwe. Trzeba je wykopać gdy przymrozek jesienny zważy pędy i dobrze obsuszyć. Lekkie zwiędnięcie korzeni jest pożądane w czasie suszenia, gdyż zapobiega to gniciu. Nie można zostawić korzeni na zimę w nieogrzewanej altance. Zabrane do piwnicy w bloku muszą być zabezpieczone od nadmiernego wyschnięcia. Najlepiej włożyć je do skrzynki wyłożonej gazetami i okryć gazetami z wierzchu. Gazety umożliwiają oddychanie korzeni. Nie wolno okrywać korzeni folią, zwłaszcza świeżych, gdyż zgniją z braku wymiany powietrza.

Najczęściej kwiaty atakowane są przez mszyce, lecz miodówkowate, przędziorki chmielowce oraz wciornastki są również kłopotliwe. Zwalczamy je środkami owadobójczymi.

Również ślimaki lubią pędy dalii.

Należy zaopatrywać się w bulwy z wiarygodnego źródła. Zainfekowane rośliny najlepiej zniszczyć.

Podobne prace

Do góry