Ocena brak

Dąb szypułkowy

Autor /Olaf555 Dodano /16.01.2012

Wygląd: Drzewo o wysokości ponad 40 m, z mocno spękaną korą i szeroko rozłożonymi, potężnymi konarami. Podłużne, asymetryczne liście, u nasady sercowate z uszkami, 5-12 cm długości, na bardzo krótkim ogonku. (U podobnego dębu bezszypułkowego - Ouercus sessilis = Ouercus petraea - liście mają ogonki 1-3 cm długości i są szerokojajowate i symetryczne, poza tym - u nasady klinowate). Kwiaty męskie w luźnych, zwisających kotkach, niepozorne, zielonkawe. Kwiaty żeńskie niepozorne, w 6-dzielnej odkrywie, stoją po 2-5 w pachwinach liści. Owoc gładki, jajowaty (żołądż), w szyszkowatej miseczce.  

Siedlisko: Lasy łęgowe i grądy przede wszystkim w dolinach rzek. W Polsce ma bardzo szeroką skalę siedlisk, oprócz wymienionych - także w dąbrowach świetlistych, tzw. kwaśnych dąbrowach i w borach mieszanych.

Rozmieszczenie: Prawie cała Europa. W Polsce pospolity na całym niżu, w Karpatach i Sudetach dochodzi do 600-700 m n.p.m.

Okres kwitnienia: Od kwietnia do maja.

Substancje zawarte w roślinie: Kora: kwas garbnikowy dębowy i kwas elagowy, kwercyna i kwercetyna, lawulina, pektyna, skrobia; żołędzie: dodatkowo kwas cytrynowy i tłusty olej.

Zastosowanie i działanie: Ważny środek ściągający, stosowany zewnętrznie przy egzemach, chronicznych wrzodach goleni (ulcus cruris), hemoroidach, upławach, podrażnieniach oczu; wewnętrznie przy chronicznych biegunkach i zbyt silnej menstruacji.

Przyrządzanie i stosowanie: Kora (Cortex Ouercus): 1 LH jako zimny wyciąg, po czym krótko zagotować (1 LH wewnętrznie, 2 LS - zewnętrznie); 500 g wywaru do kąpieli; 10% jako maść lub woda do ust. WLH: Ouercus e cortice (świeża kora młodych gałęzi) i Ouercus glandibus (owoce z łupiną); spagyrik.

Termin zbioru: Od marca do kwietnia.

Podobne prace

Do góry